Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zatrudnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące nawiązywania stosunku pracy z nauczycielami. Sprawdź, jakie kwalifikacje muszą posiadać nauczyciele, kiedy możesz zatrudnić nauczyciela na czas określony, a kiedy nauczyciel spełnia wymagania, by wręczyć mu akt mianowania.

Zawarcie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego

Zawarcie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego

Choroba może pokrzyżować nie tylko plany osobiste, lecz też zawodowe np. gdy w planowanym dniu podpisania umowy o pracę kandydat do pracy jest na zwolnieniu lekarskim. Sprawdź, czy przyszły pracownik może nawiązać stosunek pracy w czasie choroby.

Zatrudnienie nauczyciela niepełnosprawnego w dwóch szkołach

Pytanie: Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanych może pracować w dwóch różnych placówkach?  

Pierwszeństwo osoby niepełnosprawnej w konkursie na stanowisko urzędnicze

Pytanie: Czy ustalając procent zatrudnienia osób niepełnosprawnych do konkursu na stanowisko urzędnicze, uwzględnia się wszystkich pracowników łącznie z nauczycielami, czy tylko pracowników niepedagogicznych? Kiedy osoba niepełnosprawna ma pierwszeństwo przy objęciu stanowiska urzędniczego?

Pracodawca w umowie o pracę dyrektora szkoły

Pytanie: Kto jest pracodawcą dyrektora szkoły będącego nauczycielem – wójt, gmina czy szkoła?

pomoc nauczyciela

Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego – zasady zatrudniania, wymiar urlopu i wynagrodzenie

Sprawdź, jakie obowiązki wiążą się z zatrudnieniem w szkole osoby niebędącej nauczycielem oraz jakie ma ona uprawnienia pracownicze. Przekonaj się, czy osoba zatrudniona na podstawie art. 15 Prawa oświatowego podlega ocenie pracy, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i nagrody jubileuszowej oraz na jakich zasadach korzysta z urlopu wypoczynkowego.

Zawarcie umowy o pracę z nauczycielem bez informacji z KRK

Pytanie: Nauczyciel, który miał być zatrudniony 1 września złożył oświadczenie o niekaralności i wskazał, że informację z KRK przedstawi 3 września. Czy można podpisać umowę już od 1 września?  

619916619c24a059fc646befc687505e7064d558-xlarge (1)

Limit umów o pracę w szkole – jak liczyć

Różnorodność podstaw prawnych zatrudniania pracowników w szkołach i przedszkolach powoduje, że inaczej liczy się limit umów o pracę zawieranych na czas określony nauczycieli, a inaczej pozostałych pracowników. Poznaj zasady liczenia limitów umów terminowych oraz konsekwencje ich przekroczenia, a także skorzystać ze wzorów dokumentów oraz kalkulatora limitu umów o pracę zawieranych na podstawie Kodeksu pracy.

Prowadzenie zajęć z języka angielskiego w przedszkolu przez szkołę językową

Pytanie: Czy w publicznym przedszkolu niesamorządowym można zamiast zatrudniać nauczyciela j. angielskiego, podpisać umowę ze szkołą języków obcych na przeprowadzenie takich zajęć w wymiarze 4 lub 8 godzin w tygodniu?

Kwalifikacje nauczycieli do nauczania indywidualnego ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym

Pytanie: Czy wszyscy nauczyciele w szkole ogólnodostępnej prowadzący indywidualne nauczanie ucznia zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej?

b8731ff38918be64af203af0b8eb182f420ac283-xlarge

Termin rozpoczęcia pracy w umowie o pracę – jakie ma znaczenie

W umowie o pracę zazwyczaj wskazuje się dwie daty – datę zawarcia umowy oraz termin rozpoczęcia pracy. Pierwsza z dat nie budzi wątpliwości, zaś druga rozumiana jest opatrznie, przez co pracownicy tracą przypadający przed pierwszym dniem roboczym okres zatrudnienia, a w konsekwencji staż pracy. Sprawdź, co oznacza termin rozpoczęcia pracy w umowie o pracę.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel