Starsza sprzątaczka czy sprzątaczka – które stanowisko jest prawidłowe

Patryk Kuzior
Data publikacji: 18 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Starsza sprzątaczka czy sprzątaczka – które stanowisko jest prawidłowe
Dokument archiwalny

Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które weszło w życie 19 maja 2018 r. narobiło wiele zamieszania w zakresie zatrudniania sprzątaczek w szkole. W wielu placówkach zmieniono stanowisko sprzątaczki na stanowisko starszej sprzątaczki. Czy słusznie?

Wykaz stanowisk wynika z załącznika do rozporządzenia

Szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego są pracodawcami samorządowymi, co powoduje, że przy zatrudniani pracowników administracji i obsługi zobowiązani są do stosowania się do przepisów dotyczących pracowników samorządowych. Zgodnie z tymi przepisami pracodawcy samorządowi nie mogą zupełnie dowolnie kształtować struktury zatrudnienia w odniesieniu do nazw stanowisk tworzonych w poszczególnych typach jednostek. Nazewnictwo stanowisk, jakie mogą być tworzone wynika z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych a ściśle rzecz ujmując z tabel zawartych w załączniku do rozporządzenia.

Sposób wyświetlania tabeli zmienił stanowisko pracy

Analiza ujętych w tabelach stanowisk może sugerować, że w szkołach prowadzonych przez JST nie można utworzyć stanowiska sprzątaczki a jedynie stanowisko starszej sprzątaczki. Jednakże jest to efekt usytuowania wyrazów w jednym z wierszy tabeli w dodatku w jego zapisie widocznym w systemach informacji prawnej. Przyznać muszę, że pierwotnie analizując treść przedmiotowych tabel również doszedłem do takiego wniosku, swój pogląd jednak muszę zweryfikować po porównaniu wyglądu komórki tabeli z jej wyglądem w oryginalnym publikatorze, czyli Dzienniku Ustaw.

W oficjalnym dokumencie określenie sprzątaczka znajduje się wprawdzie w jednej komórce ze starszym: portierem, woźnym, szatniarzem i dozorcą, ale ujęta jest w kolejnym wierszu tej komórki a nie jest elementem wyliczenia po słowie starszy z dwukropkiem. Oznacza to, że prawidłowy wniosek powinien być taki, że w szkołach JST istnieje stanowisko sprzątaczki a nie istnieje stanowisko starszej sprzątaczki, a nie na odwrót jak można by sądzić opierając się na zapisie w systemach informacji prawnej.
dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql