Zapomoga zdrowotna z ZFŚS – co z opodatkowaniem

Barbara Jarosz
Data publikacji: 21 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Zapomoga zdrowotna z ZFŚS – co z opodatkowaniem

Zapomoga zdrowotna (a właściwie losowa) z ZFŚS korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy w każdym przypadku? Otóż nie. Od czego więc zależy to zwolnienie?

Zwolnienie z PIT zapomogi losowej – co na to przepisy

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapomogi otrzymane w przypadku:

  • indywidualnych zdarzeń losowych,
  • klęsk żywiołowych,
  • długotrwałej choroby,
  • śmierci

z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione z opodatkowania PIT - niezależnie od ich wysokości. W artykule skoncentrujemy się na zapomodze udzielanej w związku z chorobą.

Jak rozumieć zapomogę losową

Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęcia zapomogi oraz  długotrwałej choroby.

Zgodnie z definicjami występującymi w słownikach języka polskiego,  przez zapomogę należy rozumieć jednorazowe świadczenie pieniężne mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z ważnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Natomiast przez długotrwałą chorobę należy rozumieć chorobę wymagającą długotrwałego leczenia w sposób stały lub przez długi okres, mającą długotrwały przebieg.

Analizując, czy choroba jest długotrwała nie można  odwołać się do konkretnych ram czasowych przesądzających o tym jak długo ma ona trwać, by możliwe było objęcie zapomogi wypłaconej w związku z tą chorobą zwolnieniem z opodatkowania. Z medycznego punktu widzenia długotrwałe choroby to choroby przewlekłe, nieuleczalne, wrodzone.

Podmiot dokonujący wypłaty omawianego świadczenia zobowiązany jest do analizowania każdego przypadku indywidualnie z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy.

Stanowiska organów podatkowych

Zgodnie z  interpretacją Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwietnia 2010 r., sygn. ILP2/415-183/10-3/TR przez długotrwałą chorobę należy  rozumieć chorobę, która wymaga długotrwałego leczenia stałego lub przez długi okres, mającą długotrwały przebieg  -  choroby przewlekłe, nieuleczalne, wrodzone.  Wszystkie choroby  które mają długotrwały przebieg (trwają przez kilka miesięcy  lub lata) wymagają w sposób stały lub przez długi czas leczenia..

Jak wyjaśnił Naczelnik I Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu w piśmie z 21 grudnia 2004 r. (Nr ZD/423-291/04), „ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „zdarzenie losowe”. Należy je rozumieć zgodnie ze znaczeniem, jakie ma ono w języku potocznym. Według Słownika Języka Polskiego (Warszawa 1995 r., t. II str. 50) „zdarzenie losowe” można określić jako zdarzenie zależne od losu - kolei, wydarzeń życia. Zdarzenia losowe mogą być spowodowane nie tylko działaniem sił przyrody, ale również działaniami ludzi, pod warunkiem jednak, że zachowane są przesłanki „losowości”, tzn. musi to być zdarzenie nieprzewidywalne, niezależnie od woli człowieka i nie do uniknięcia mimo zachowania należytej staranności”.

Należy zatem przeanalizować złożoną przez beneficjenta dokumentację. Jeżeli zapomoga jest udzielana w związku z długotrwałą chorobą, wówczas zapomoga powinna być zwolniona z PIT.
Barbara Jarosz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql