Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot od 1 września 2022 r.

Data publikacji: 21 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot od 1 września 2022 r.

To już pewne. Nowy przedmiot historia i teraźniejszość pojawi się w szkołach od 1 września 202 r. Dotyczące go rozporządzenia zostały właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

HiT od 1 września 2022 r.

Przypomnijmy, że nowy przedmiot historia i teraźniejszość ma być wprowadzany sukcesywnie w liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia. Pojawi się on w klasach I zamiast wiedzy o społeczeństwie – w roku szkolnym 2022/2023, a także w klasach starszych w kolejnych latach szkolnych. W przepisach przewidziano oczywiście nową podstawę programową dla tego przedmiotu.

WOS na nowych zasadach

W efekcie wiedza o społeczeństwie zostanie zredukowana do poziomu podstawowego. Dotychczasowy WOS w zakresie rozszerzonym zostanie bowiem zastąpiony historią i teraźniejszością.

Dłuższy okres narracji historycznej

Konsekwencją tych zmian są także modyfikacje podstawy programowej przedmiotu historia. Wydłużony zostanie okres historyczny objęty programem – o lata 2004 – 2015. Będzie to wiązało się z ograniczeniem niektórych zagadnień historycznych z pozostałych epok.

Ile godzin HiT w szkołach ponadpodstawowych

Uregulowano również wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość. Wyniesie on:

  • 2 godziny w klasie I i 1 godzinę w klasie II w liceum ogólnokształcącym (3 godziny w cyklu kształcenia)
  • po 1 godzinie w każdej klasie technikum (3 godziny w cyklu kształcenia),
  • 1 godzinę w klasie I szkoły branżowej I stopnia (1 godzina w cyklu kształcenia),
  • 1 godzinę w klasie I szkoły branżowej II stopnia (1 godzina w cyklu kształcenia).

Dotychczas na WOS przeznaczone były zaś 2 godziny w cyklu kształcenia.

Zmieni się także wymiar godzin historii. Zostanie bowiem zmniejszony z 8 do 7 w cyklu kształcenia.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. z 2022 r. poz. 622)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 609)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql