Kwalifikacje nauczycieli – nowe rozporządzenie weszło w życie

Michał Kowalski
Data publikacji: 4 października 2023 r.
Poleć znajomemu
Kwalifikacje nauczycieli – nowe rozporządzenie weszło w życie

Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli wreszcie weszło w życie. W ślad za nowymi standardami kształcenia wprowadzono wymóg posiadania przez nauczyciela 5-letnich studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Wymóg ten nie będzie jednak dotyczył każdego nauczyciela. Sprawdź, w jakich przypadkach zgodnie z nowym rozporządzeniem nauczyciel będzie musiał ukończyć 5-letnie studia magisterskie lub studia I i II stopnia.

Zasadą 5-letni cykl kształcenia nauczyciela

Nowe rozporządzenie zostało wydane z uwagi na konieczność dostosowania wymogów kwalifikacyjnych do nowych standardów nauczycieli. Przyjęto zasadę, zgodnie z którą kwalifikacje nauczycielskie uzyskuje się w drodze jednolitych studiów magisterskich bądź łącznie studiów I i II stopnia. Co do zasady nie jest więc już wystarczające uzyskanie tych kwalifikacji w drodze studiów I stopnia. Przy czym reguła ta dotyczy jedynie studiów uzyskiwanych według nowych standardów kształcenia

Nowe standardy kształcenia to standardy wprowadzone przepisami z 3 sierpnia 2019 r.

Uproszczenie definicji przygotowania pedagogicznego

Oczywiście nauczyciel nadal będzie musiał legitymować się przygotowaniem pedagogicznym. W przypadku przygotowania uzyskiwanego według nowych standardów kształcenia dyrektor nie będzie już musiał badać liczby godzin zajęć i praktyk realizowanych na studiach.

Przygotowanie pedagogiczne będzie potwierdzane dyplomem ukończenia studiów wraz z suplementem albo zaświadczeniem o uzyskaniu studiów podyplomowych.

Nie w każdym przypadku wymagane będą studia magisterskie

Od reguły 5-letniego cyklu kształcenia w rozporządzeniu przewidziano jednak bardzo wiele wyjątków. Przede wszystkim dla nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje według wcześniejszych standardów kształcenia (czyli przepisów obowiązujących przed 3 sierpnia 2019 r.) wystarczające będą studia I stopnia – w szkołach podstawowych.

Poza tym studia magisterskie bądź łącznie studia I i II stopnia nie będą wymagane w przypadku:

  • teoretycznych przedmiotów zawodowych (wystarczą tu studia I stopnia)
  • praktycznej nauki zawodu (w tym przypadku kwalifikacje będzie można uzyskać nie tylko w drodze studiów ale też np. dyplomem mistrzowskim),
  • języków obcych (wystarczą tu m.in. studia I stopnia na innym kierunku uzupełnione egzaminem z języka obcego)
  • religii (zgodnie z porozumieniem z władzami kościelnymi),
  • wychowania do życia w rodzinie (wystarczający będzie tu m.in. kurs kwalifikacyjny),
  • języka regionalnego (wymagane będą studia I stopnia).

Kwalifikacje specjalistów

W rozporządzeniu uregulowano również kwalifikacje:

Nowe kwalifikacje nauczycieli – 3 reguły przejściowe

Oczywiście nie mogło zabraknąć miejsca dla regulacji przejściowych. Przedstawiają się one następująco:

  1. Nauczyciele zatrudnieni w dniu 3 października 2023 r. i posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
  2. Kwalifikacje do nauczania przedmiotu biznes i zarządzanie będzie miał również nauczyciel, który na podstawie poprzedniego rozporządzenia posiadał kwalifikacje do nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.
  3. Kwalifikacje pedagoga specjalnego (do 31 sierpnia 2026 r.) będzie miał nauczyciel, który legitymuje się kwalifikacjami do prowadzenia zajęć w danej szkole, a także:

a) studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej lub

b) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności pedagogika specjalna, lub

c) kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.

Analiza nowego rozporządzenia zostanie opublikowana w Portalu Oświatowym w ciągu kilku dni.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2023 r. poz. 2102)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql