Nauczyciele nie stracą rekompensaty przez wcześniejszą emeryturę

Michał Kowalski
Data publikacji: 22 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciele nie stracą rekompensaty przez wcześniejszą emeryturę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jedna ze zmian dotyczy rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze. Zmiana ta powoduje, że nauczyciele, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury, na szczęście nie stracą prawa do rekompensaty. Więcej na ten temat w artykule.

Dlaczego nauczyciele mogli stracić rekompensatę

Wspomniana rekompensata to dodatek do kapitału początkowego z tytułu pracy w szczególnym charakterze. Jeżeli nauczyciel legitymuje się pracą „przy tablicy” w wymiarze co najmniej 15 lat według stanu do 31 grudnia 2008 r. wówczas otrzymuje on taki dodatek, co znacząco zwiększa wysokość jego emerytury (w zależności od okoliczności nawet do 400 zł miesięcznie). W związku z przywróceniem wcześniejszej emerytury dla nauczycieli istniała obawa, że nauczyciele stracą prawo do rekompensaty – z uwagi na sam fakt nabycia prawa do takiej emerytury i to nawet w przypadku, gdy na nią nie przejdą. Obawy te wyjaśnialiśmy w artykule: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli pozbawi rekompensaty?

Rekompensaty pozbawi przejście na emeryturę

Na szczęście tak się nie stanie. Niebawem w życie wejdzie podpisana właśnie przez Prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych. W nowelizacji tej zmodyfikowano zasady przyznawania rekompensaty. Prawo do niej stracą wyłącznie ci nauczyciele którzy przejdą na:

  • wcześniejszą emeryturę,
  • świadczenie kompensacyjne

przejście na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne nastąpi zaś dopiero w momencie jej przyznania prawomocną decyzją ZUS.

Nauczyciel, który nie złoży wniosku do ZUS o wcześniejszą emeryturę lub świadczenie kompensacyjne i nie będzie miał jej przyznanej w prawomocnej decyzji ZUS, nie straci prawa do rekompensaty.

Mniej wymogów przejścia na emeryturę pomostową

Nowelizacja ustawy jest istotna także dla nauczycieli zatrudnionych w:

  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
  • ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • okręgowych ośrodkach wychowawczych,
  • schroniskach dla nieletnich,
  • zakładach poprawczych.

Nauczyciele ci jako jedyni mogą bowiem skorzystać z emerytury pomostowej. Teraz zaś będzie to łatwiejsze. Z przepisów usunięto bowiem wymóg pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r.

Nowe warunki przejścia na emeryturę pomostową prezentują się następująco:

Warunki przejścia na emeryturę pomostową dla nauczycieli

Wariant 1.

Wariant 2.

urodzenie po 31 grudnia 1948 r.

urodzenie po 31 grudnia 1948 r.

wiek co najmniej 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)

wiek co najmniej 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)

co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych

co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych

co najmniej 15-letni okres stałej i pełnowymiarowej pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze według załącznika do ustawy o emeryturach pomostowych lub załącznika do rozporządzenia RM z 1 lutego 1983 r.

co najmniej 15-letni okres stałej i pełnowymiarowej pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wyłącznie według załącznika do ustawy o emeryturach pomostowych – na dzień 31 grudnia 2008 r.

wykonywanie po 31 grudnia 2008 r. stale i w pełnym wymiarze pracy szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze według załącznika do ustawy o emeryturach pomostowych (w przypadku nauczycieli, wyłącznie w placówkach wymienionych poniżej)

-

Nowe zasady zawieszenia emerytury pomostowej

Poza tym zmodyfikowano zasady zawieszenia wypłaty tej emerytury. Nastąpi ono nie tylko w przypadku podjęcia pracy na stanowiskach według załączników do ustawy (a więc m.in. w ww. placówkach) nie tylko na podstawie stosunku pracy ale też umowy cywilnoprawnej.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
  • Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql