Urlop rodzicielski na nowych zasadach

Michał Kowalski
Data publikacji: 14 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Urlop rodzicielski na nowych zasadach

Zmiany w urlopie rodzicielskim coraz bliżej. Sejm uchwalił właśnie nowelizację Kodeksu pracy, w której przewidziano m.in. dłuższy wymiar tego urlopu. Nowelizacja ta ma na celu implementację unijnej dyrektywy work-life balance. Sprawdź, na jakich zasadach będzie przysługiwał urlop rodzicielski dla pracownika szkoły w Kodeksie pracy 2023 r.

Urlop rodzicielski 2023 dłuższy o 9 tygodni

Przede wszystkim okres urlopu rodzicielskiego ma zostać wydłużony o 9 tygodni. Będzie on trwał:

  • 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 43 tygodnie – w pozostałych przypadkach (poród mnogi).

Urlop rodzicielski zostanie wydłużony także w przypadku łączenia go z pracę. Jego wymiar będzie mógł trwać maksymalnie:

  • 82 tygodnie ‒ w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 86 tygodnie ‒ w przypadku porodu mnogiego.

9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność

Jednocześnie każde z rodziców ma zachować 9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność. W tym zakresie urlopu nie będzie można przekazać drugiemu z rodziców.

9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność będzie przysługiwało w ramach a nie obok 41/43 tygodni urlopu.

Nie będzie długiego wniosku o urlop rodzicielski

Z drugiej strony pracownica nie będzie mogła już składać tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski. Chodzi tu o wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego – składany w ciągu 21 dni po porodzie. Oznacza to, że z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać jedynie składając samodzielny wniosek o jego udzielenie.

Jeżeli w dniu wejścia w życie nowelizacji pracownik szkoły będzie już korzystał z urlopu udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski, wówczas będzie mógł nadal z niego korzystać, ale urlop zostanie wydłużony o 9 miesięcy.

Urlop rodzicielski w 2023 r. drogą elektroniczną

Charakterystycznym dla nowych przepisów udogodnieniem będzie możliwość składania wniosków nie tylko drogą pisemną, ale i elektroniczną. Będzie to dotyczyło także wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego, ale też o jego łączenie z pracą. Pracodawca będzie więc musiał przyjąć także wniosek elektroniczny.

Urlop rodzicielski po zmianach w 5 częściach

Urlop rodzicielski będzie mógł być udzielony do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Pracownik szkoły będzie mógł skorzystać z niego jednorazowo lub w częściach (maksymalnie 5).

Rozszerzona ochrona stosunku pracy

W związku z urlopem rodzicielskim rozszerzono ochronę stosunku pracy. W czasie tego urlopu, ale też od dnia złożenia wniosku o jego udzielenia do dnia jego rozpoczęcia zakazane będzie nie tylko rozwiązanie stosunku pracy ale też prowadzenie przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia.

Gwarancja dotychczasowych warunków pracy po powrocie z urlopu rodzicielskiego

To jednak nie wszystko. Po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracownik szkoły będzie miał zagwarantowaną pracę:

  • na dotychczasowym stanowisku (a w razie braku takiej możliwości - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu)
  • na warunkach co najmniej równie korzystnych jak te, które obowiązywałyby, gdyby nie korzystanie z urlopu,
  • za wynagrodzeniem, które pracownik otrzymywałby, gdyby nie urlop,
  • z prawem poprawy warunków pracy, do której pracownik byłby uprawniony, gdyby nie korzystanie z urlopu.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego – w jakiej wysokości

Co do zasady zasiłek macierzyński w czasie urlopu rodzicielskiego ma być wypłacany w wysokości 70% podstawy wymiaru. Możliwe jednak będzie inne rozwiązanie. Pracownica będzie mogła bowiem złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Wniosek taki będzie można złożyć w terminie 21 dni od dnia porodu. Przy czym w takiej sytuacji za 9 tygodni urlopu na wyłączność (zob. wyżej) przysługiwałby zasiłek 70%.

Źródło:
  • ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql