Upływ okresu zasiłkowego – co powoduje dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Data publikacji: 25 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Upływ okresu zasiłkowego – co powoduje dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

182 dni zwolnienia lekarskiego może być przedłużone bez ryzyka zwolnienia z pracy. Dotyczy to zarówno nauczycieli (choć nie zawsze), jak i pracowników niepedagogicznych. Co dzieje się po upływie okresu przedłużenia? Odpowiedź w artykule.

Okres zasiłkowy u nauczyciela może zostać przedłużony

Stosunek pracy nauczyciela ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. Przy czym w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony maksymalnie o kolejne 12 miesięcy. Stanie się tak, jeżeli nauczycielowi zostanie przyznane:

  • świadczenie rehabilitacyjne, lub
  • urlop dla poratowania zdrowia.

W okresie tym nauczyciel nie może stracić pracy z powodu nieobecności. Nie jest jednak wykluczone rozwiązanie stosunku pracy z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia (w ruchu kadrowym). Stanowisko takie jest potwierdzone w orzecznictwie (m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06).

Nauczyciel musi zostać zwolniony w przypadku przekroczenia okresu zasiłkowego

W razie przekroczenia okresu zasiłkowego i dalszej niezdolności do pracy stosunek pracy nauczyciela powinien zostać zakończony. Dyrektor ma wówczas obowiązek rozwiązania stosunku pracy nauczyciela.

Upływ okresu zasiłkowego nie powoduje automatycznego rozwiązania stosunku pracy nauczyciela, dyrektor musi więc wręczyć nauczycielowi oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy. Jest to jednak jego obowiązek.

W okresie wypowiedzenia nauczyciel nie może wykonywać pracy

W takim przypadku nauczyciel pozostanie jeszcze w zatrudnieniu przez swoisty okres wypowiedzenia (nazywany czasem okresem uprzedzenia). Trwa on do końca miesiąca, w którym doszło do przekroczenia okresu zasiłkowego. W tym czasie nauczyciel nie może wykonywać pracy, ponieważ nadal jest niezdolny do niej.

Krótszy okres zasiłkowy w przypadku pracowników niepedagogicznych

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracowników niepedagogicznych. Maksymalny okres niezdolności do pracy z powodu choroby trwa u nich również 182 dni. Niemniej jednak może być on przedłużony jedynie o 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.

Zwolnienie pracownika niepedagogicznego po upływie okresu zasiłkowego nie jest konieczne

Po tym okresie pracownik może zostać zwolniony bez wypowiedzenia. Co ciekawe, nie jest to obowiązek dyrektora.

Dyrektor nie musi zwalniać pracownika niepedagogicznego po upływie okresu niezdolności do pracy.

Natomiast jeśli pracownik stawi się do pracy i odzyska zdolność do niej, wtedy zwolnienie go będzie już niemożliwe.

Rozwiązania dla pracowników niepedagogicznych stosuje się również względem nauczycieli w szkołach i placówkach innych niż prowadzone przez samorządy i organy administracji rządowej.
Wioletta Wołek-Sarek, Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql