Czy można zlikwidować oddział przygotowawczy w ciągu roku szkolnego

Bożena Winczewska
Data publikacji: 22 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy można zlikwidować oddział przygotowawczy w ciągu roku szkolnego

W ostatnim czasie zdarza się, że do zorganizowanego w szkole oddziału przygotowawczego, nie ma chętnych uczniów. W takiej sytuacji organy prowadzące rozważają ich likwidację. Sprawdzamy, czy można zlikwidować oddział przygotowawczy w trakcie roku szkolnego.

Nie można zlikwidować oddziału przygotowawczego w ciągu roku

Organ prowadzący szkołę może zorganizować oddział przygotowawczy w szkole dla osób niebędących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, które wymagają dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych, a także dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia.

Organ prowadzący szkołę nie może zlikwidować w trakcie roku szkolnego oddziału przygotowawczego z powodu małej liczby dzieci zakwalifikowanych do tego oddziału przez zespół powołany przez dyrektora szkoły. Przepisy nie określają minimalnej liczby uczniów w oddziale, wskazują tylko, że nie może ona przekroczyć 25 uczniów (§ 16 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r.).

Mała liczba uczniów nie przesądza o likwidacji oddziału

Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowawczy, powołuje zespół kwalifikujący uczniów do tego oddziału. Liczba uczniów nie może przekraczać 25. Jeśli do oddziału zorganizowanego w szkole dla klas I–III zostało zakwalifikowanych np. 6 uczniów, to nie może to stanowić podstawy, by oddział przygotowawczy likwidować.

Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do oddziału przygotowawczego w roku szkolnym 2021/2022 powinni uczyć się w tym oddziale do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w tym roku szkolnym. Okres ten w zależności od postępów w nauce ucznia i jego potrzeb edukacyjnych może zostać skrócony albo przedłużony, nie dłużej niż o jeden rok szkolny. Decyzję taką podejmuje rada pedagogiczna na wniosek uczących ucznia nauczycieli, pedagoga lub psychologa.

Likwidacja oddziału przygotowawczego – z końcem roku szkolnego

Zatem oddział przygotowawczy może zostać zlikwidowany dopiero z końcem roku szkolnego. Okres nauki ucznia w oddziale przygotowawczym powinien trwać do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym, w którym uczeń został do niego zakwalifikowany.

Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql