Decyzja o przyznaniu dnia wolnego 2 maja jako rekompensaty za Święto 3 maja leży wyłącznie w gestii pracodawcy – poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy. Oznacza to, że dyrektor szkoły może, bez konieczności konsultacji z pracownikami, ustalić dzień wolny w dowolnym innym terminie w okresie rozliczeniowym. Przedstawiamy stanowisko PIP na temat dnia wolnego za Święto 3 Maja.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Rodzi to konieczność udzielenia dodatkowego dnia wolnego od pracy. W związku z nadchodzącą majówką, Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła wytyczne dotyczące przyznawania dnia wolnego za Święto 3 Maja, które w tym roku wypada w sobotę. Jak wskazała w komunikacie, decyzja o przyznaniu dnia wolnego 2 maja w zamian za sobotnie święto leży wyłącznie w gestii pracodawcy. To pracodawca ustala grafik pracy, aby zapewnić prawidłowe działanie zakładu. Jeśli uzna, że nie jest możliwe przyznanie dnia wolnego 2 maja za święto przypadające w sobotę, może wyznaczyć inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym.
Jak wyjaśniła Inspekcja, aby utrzymać właściwy wymiar czasu pracy, pracodawca powinien przyznać pracownikom inny dzień wolny za święto w sobotę 3 maja. Dyrektor szkoły może więc wybrać dowolny dzień, pod warunkiem, że mieści się on w okresie rozliczeniowym.
Ważne jest, że taki dzień wolny od pracy można ustalić zarówno przed, jak i po święcie przypadającym w sobotę. Nie ma zatem przeszkód, aby dzień wolny za 3 maja został przyznany dzień wcześniej, a nawet w innym tygodniu pracy.
Jak zaznaczono, pracodawca nie ma obowiązku uzgadniać z pracownikami daty, kiedy odbiorą dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Wystarczy, że poinformuje o tym w sposób zwyczajowo przyjęty w firmie, na przykład na tablicy ogłoszeń lub w intranecie. W sytuacji, gdy pracownik w dniu wyznaczonym na odbiór wolnego z tytułu 3 maja przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie powinien otrzymać innego dnia wolnego. Z kolei dla pracowników, którzy mieli zaplanowany urlop wypoczynkowy w dniu przyznanym jako wolny za sobotnie święto, ten dzień nie jest traktowany jako urlop. Oznacza to, że pracownik korzysta z dnia wolnego przyznanego z okazji święta, a nie z urlopu wypoczynkowego.
Przyznanie dnia wolnego za 3 maja może nie być wymagane dla osób zatrudnionych w systemie równoważnego czasu pracy lub na przykład na pół etatu.
Zgodnie z art. 281 § 1 pkt 5 Kodeksu Pracy nieprzyznanie pracownikowi przysługującego dnia wolnego za święto 3 maja jest naruszeniem przepisów dotyczących czasu pracy. Taki czyn stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i może skutkować grzywną od 1000 zł do 30 000 zł.
samorzad.pap.pl
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń