Czy pomoc nauczyciela może wykonywać czynności w kuchni

Marta Wysocka
Data publikacji: 1 listopada 2021 r.
Poleć znajomemu
Czy pomoc nauczyciela może wykonywać czynności w kuchni

Zakres czynności pomocy nauczyciela nie został określony w przepisach Karty Nauczyciela ani ustawy o pracownikach samorządowych. Sprawdź, czy na tym stanowisku można przydzielić czynności w kuchni

Brak regulacji zadań pomocy nauczyciela

Obowiązujące przepisy nie określają zakresu obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku pomoc nauczyciela. Pomoc nauczyciela ma status pracownika samorządowego – załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Do pracowników samorządowych stosuje się przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ww. w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Taką sprawą, nieuregulowaną w ustawie z 21 listopada 2018 r. o pracownikach samorządowych, jest zakres obowiązków.

Przykładowe zadania pomocy nauczyciela

Zakres obowiązków ustala więc dyrektor w umowie o pracę lub odrębnym piśmie (art. 29 § 1, art. 94 pkt 1 Kodeksu pracy). Nie jest wykluczone przydzielenie obowiązków nawet w kuchni.

Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Oznacza to, że to dyrektor szkoły powinien określić zakres obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku pomocy nauczyciela.
Polecenie wykonywania prac związanych z myciem i dezynfekowaniem naczyń nie stanowi naruszenia przepisów prawa, zatem może zostać polecone do wykonania, jako tzw. inne czynności zlecone przez dyrektora.
Marta Wysocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql