Czy rada rodziców może podjąć uchwałę o dobrowolności noszenia maseczek

Bożena Winczewska
Data publikacji: 26 października 2021 r.
Poleć znajomemu
Czy rada rodziców może podjąć uchwałę o dobrowolności noszenia maseczek

Podstawą do wydania zarządzenia w sprawie noszenia maseczek jest § 25 ust. 4 pkt 15 rozporządzenia RM 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Upoważnia on dyrektora szkoły do podjęcia samodzielnej decyzji w tej sprawie – bez konieczności zasięgania opinii innych organów szkoły.

Obowiązek noszenia maseczek w budynkach użyteczności publicznej

Nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa wprowadzony został ww. rozporządzeniem Rady Ministrów. Wynika z niego obowiązek noszenia maseczek w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby oświaty. Oznacza to, że powinien być on respektowany przez wszystkich znajdujących się na terenie szkoły.

Z tego obowiązku zwolnieni są uczniowie i osoby zatrudnione w szkole, chyba, że dyrektor szkoły postanowi inaczej.

Zarządzenia dyrektora są źródłem prawa w szkole

Formą powiadomienia uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły o podjętej w tej sprawie decyzji jest wydanie przez dyrektora odpowiedniego zarządzenia. Podstawą do wydawania może być jedynie przepis prawny, który:

  • upoważnia dyrektora do uregulowania określonego zakresu spraw,

  • wyznacza zadania lub kompetencje danego organu

(§ 134 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r.). 

Wydane przez dyrektora zarządzenie wprowadzające obowiązek noszenia maseczek w wyznaczonych miejscach (np. przestrzeni wspólnej) i przez określone osoby, jest aktem prawa wewnętrznego. Służy on wykonaniu przepisu wyższego rzędu, upoważniającego go do uregulowania tego zakresu spraw. 

W kompetencjach rady nie leży podjęcie uchwały w sprawie noszenia maseczek

Kompetencje rady rodziców określa art. 84 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim do kompetencji rady rodziców należy:

  • uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły,

  • opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły,

  • opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

Podjęcie uchwały w sprawie noszenia maseczek w szkole wykracza poza jej kompetencje.

Rada może podjąć uchwałę, ale dyrektor nie musi wyrażać na nią zgody

W związku z tym, że rada rodziców może występować do dyrektora z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły, mogła podjąć uchwałę o wystąpienie z wnioskiem do dyrektora szkoły w sprawie noszenia maseczek. Jeśli dyrektor, po wprowadzeniu obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczek i wskazaniu, kogo ten obowiązek dotyczy, wyrazi zgodę, na prośbę rady rodziców, by każdy sam decydował o założeniu maseczki w szkole, to tym samym zgodzi się na nieprzestrzeganie jego postanowienia w tej sprawie.

Gdy na terenie szkoły istnieje obowiązek noszenia maseczek, wprowadzony zarządzeniem dyrektora, to wyrażenie przez niego, na wniosek rady rodziców, zgody na dowolne stosowanie się do ustalonych zasad będzie zaakceptowaniem nieprzestrzegania obowiązujących w szkole przepisów przez uczniów i pracowników szkoły.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql