Naliczenie odpisu na ZFŚS dla emeryta – z jakiego okresu

Data publikacji: 16 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Naliczenie odpisu na ZFŚS dla emeryta – z jakiego okresu

Naliczanie odpisu na ZFŚS dla byłych nauczycieli – emerytów, rencistów lub pobierających świadczenie kompensacyjne wymaga pozyskania informacji o wysokości świadczenia. Sprawdź, jakiego okresu powinna dotyczyć ta informacja.

Konieczna informacja o pobieranym świadczeniu

Dla nauczycieli będących:

  • emerytami,
  • rencistami,
  • nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne

podstawą wymiaru odpisu na ZFŚS jest pobierane świadczenie.

Odpis wynosi 5% pobieranej emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego.

Decyduje roczna suma świadczeń

W przepisie tym chodzi o wartość rocznych kwot świadczeń pobieranych przez nauczycieli. Wysokość odpisu należy ustalić w oparciu o sumę świadczeń pobieranych w ciągu roku (uchwała Sądu Najwyższego z 23 lutego 2022 r. III PZP 3/21). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

W praktyce należy więc uwzględnić miesięczną kwotę świadczenia i pomnożyć ją przez 12.

Pozyskiwanie informacji o wysokości świadczeń

W celu naliczenia odpisu należy pozyskać informacje o pobieranych przez nauczycieli – emerytów i rencistów – emeryturach, rentach i świadczeniach kompensacyjnych.

Zgodnie z wyjaśnieniami  Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (pisma z 29 marca 2005 r., nr DE-3-339-7-05, z 27 kwietnia 2005 r., nr DPZN-WSW-KK-1801-114/05) informacje służące skalkulowaniu wysokości emerytur i rent nauczycielskich powinny opierać się na faktycznych danych na temat wysokości emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego (brutto), zebranych przez szkołę naliczającą odpis na daną osobę. Resort wskazuje: (…)„Komentarza wymaga kwestia sposobu naliczania odpisu na fundusz dla emerytowanych nauczycieli szkół. (...) Zasadniczą wątpliwość budzi fakt, że pracodawca nie ma dostępu do informacji, w jakiej wysokości emeryturę, rentę czy świadczenie kompensacyjne pobiera były nauczyciel danej szkoły. O wysokości tych świadczeń może czerpać wiedzę jedynie od samych uprawnionych do nich. Celowe wydaje się zatem, aby pracodawca występował do byłych pracowników danej szkoły (zespołu szkół), którzy odeszli z niej na emeryturę, rentę bądź świadczenie kompensacyjne, z wnioskiem o to, aby każdego roku podawali informację o wysokości pobieranego świadczenia. Na tej podstawie należy dokonać odpisu na fundusz w wysokości 5 % zadeklarowanych wysokości pobieranych przez byłych pracowników emerytur, rent i świadczeń kompensacyjnych.” (J. Lisowski, K. Stradomski, Karta Nauczyciela. Komentarz, Wyd. 1, Warszawa 2017).(…) Pismo RIO w Opolu znak: NA. II1-0221-26/2019 z dnia 19.01.2020 r.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql