Przyjęcie uczniów z Ukrainy do szkoły i przedszkola w trakcie roku szkolnego

Michał Kowalski
Data publikacji: 22 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Przyjęcie uczniów z Ukrainy do szkoły i przedszkola w trakcie roku szkolnego

Wraz z matkami uciekającymi przed agresją Rosji na Ukrainę do Polski trafiło wiele dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Polskie przepisy umożliwiają przyjęcie ich odpowiednio do szkół i przedszkoli – na takich zasadach jak w przypadku Polaków. Sprawdź, jakie są reguły przyjęcia dzieci i uczniów z Ukrainy w trakcie roku szkolnego.

Legalizacja pobytu i PESEL bez znaczenia

W zakresie przyjmowania dzieci i uczniów obywatelstwa ukraińskiego obowiązuje naczelna zasada, zgodnie z którą stosujemy takie same reguły przyjmowania, jak w przypadku uczniów polskich. Warunkiem przyjęcia nie jest wymagana legalizacja pobytu ucznia ani tym bardziej nadanie mu numeru PESEL.

Dyrektor nie musi sprawdzać, czy pobyt ucznia z Ukrainy w Polsce jest legalny.

Istotny natomiast jest wiek dziecka. Korzystanie z edukacji jest bezpłatne jedynie dla dzieci w wieku od 7 do 18 lat (lub do ukończenia szkoły ponadpodstawowej).

4 reguły przyjęcia

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka lub ucznia z Ukrainy w trakcie roku szkolnego jest oczywiście możliwa. Obowiązują tu następujące reguły.

  1. Dzieci są przyjmowane do przedszkola w zależności od decyzji dyrektora. Dotyczy to także innych form wychowania przedszkolnego.
  2. Uczniowie z miejscem zamieszkania na terenie obwodu szkoły podstawowej są przyjmowani do tej szkoły z urzędu.
  3. Uczniowie z miejscem zamieszkania poza obwodem szkoły podstawowej są przyjmowani do tej szkoły w miarę posiadanych wolnych miejsc.
  4. W przypadku szkół ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoły branżowe) przyjęcie zależy od wolnych miejsc.
W celu przyjęcia uczniów z Ukrainy istnieje możliwość zwiększenia liczebności oddziałów.

Kto zgłasza ucznia

Zgłoszenie przyjęcia ucznia może zostać dokonane przez rodzica, pełnoletniego ucznia, ale także przez osobę sprawującą faktyczną opiekę nad uczniem małoletnim. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które trafiły do Polski, podczas gdy ich rodzice pozostali na terenie Ukrainy lub zginęli w wyniku działań wojennych.

W takim przypadku zgłosić ucznia do szkoły lub przedszkola może nawet osoba, u której dziecko zamieszkuje.

Czy są wymagane jakieś dokumenty

Zasadniczo do przyjęcia ucznia do szkoły wymagane jest świadectwo, zaświadczenie lub inny dokument stwierdzający ukończenie szkoły lub kolejnego etapu edukacji za granicą. Jak łatwo się domyślić, trudno oczekiwać posiadania takich dokumentów przez uczniów, którzy uciekli przed agresją rosyjską.

W takim przypadku należy oprzeć się na pisemnym oświadczeniu dotyczącym sumy lat nauki szkolnej ucznia. Jest ono składane przez rodzica ucznia lub inną osobę sprawującą opiekę nad uczniem albo pełnoletniego ucznia. Dodatkowo w takiej sytuacji wymagane jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z uczniem. Ma ona na celu ustalenie, do której klasy może zostać przyjęty uczeń.

Dyrektor ustala termin rozmowy kwalifikacyjnej. Może zaprosić na nią nauczyciela. Jednocześnie w przypadku ucznia niewładającego językiem polskim powinien zapewnić udział osoby znającej język, którym posługuje się uczeń.

W przypadku przyjęcia do przedszkola i klasy I szkoły podstawowej nie są wymagane żadne dokumenty ani też rozmowa kwalifikacyjna.

Do jakiej klasy przypisać ucznia z Ukrainy

Zasadniczo uczeń powinien być przyjęty do klasy odpowiadającej poziomem klasie ukończonej w ukraińskiej szkole. Z drugiej strony uczeń może być też przyjęty do innej klasy – na podstawie pisemnej lub ustnej opinii:

  • rodzica ucznia,
  • osoby sprawującej opiekę nad uczniem,
  • pełnoletniego ucznia.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql