Jeśli uczeń uczęszcza do oddziału przygotowawczego w zakresie np. klasy siódmej, to czy od września (jeżeli nie będzie już takiego oddziału) powinien uczęszczać do klasy siódmej czy ósmej? To często w ostatnim czasie zadawane pytanie. Przepisy nie odnoszą się jednak wprost do takiej sytuacji. Dlatego można zastosować ogólne przepisy dotyczące kwalifikowania ucznia – cudzoziemca do polskiej szkoły.
Uczniowie cudzoziemcy, co do zasady, podlegają zasadom oceniania, klasyfikowania i promowania określonym w:
Wyjątek stanowią uczniowie z Ukrainy, którzy przybywają do Polski od 24 lutego 2022 r. i uczęszczają do oddziału przygotowawczego. W zależności od tego, jakie były potrzeby uczniów ukraińskich oraz jak zostało zorganizowane w związku z tym nauczanie w oddziale przygotowawczym, uczniowie ci będą klasyfikowani i mogą być promowani do klasy wyższej lub nie będą podlegali klasyfikacji, a w związku z tym nie będą mogli być promowani.
Kwestię tę reguluje § 6b ust. 1 rozporządzenia MEiN z 8 kwietnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Zgodnie z nim w roku szkolnym 2021/2022 uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przybył do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r. uczęszczający do oddziału przygotowawczego nie podlega klasyfikacji rocznej w przypadku, gdy rada pedagogiczna uzna, że:
Jeśli oddział przygotowawczy byłby kontynuowany w kolejnym roku szkolnym (2022/2023), uczeń, wobec którego rada pedagogiczna uchwaliła, że nie podlega klasyfikacji rocznej, pozostaje na poziomie klasy, na którym był w oddziale przygotowawczym w bieżącym roku szkolnym. Sytuacja jest jednak odmienna. Przepisy nie odnoszą się wprost do opisanej sytuacji, tj. gdy oddział przygotowawczy będzie zlikwidowany z końcem roku szkolnego.
Moim zdaniem można zastosować istniejące przepisy dotyczące kwalifikowania obcokrajowców do odpowiedniej klasy, określone w rozporządzeniu MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. Zgodnie z ww. rozporządzeniem uczeń może ubiegać się o zakwalifikowanie do oddziału „zwykłego” w tej samej lub innej szkole wg zasad określonych w rozporządzeniu MEN z 23 sierpnia 2017 r., czyli na podstawie:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń