Czy dziecko, które otrzymało świadectwo promocyjne ukończenia klasy szkoły ogólnodostępnej w przypadku np. zmiany miejsca zamieszkania może zostać zapisane do oddziału przygotowawczego? Czy musi kontynuować naukę w klasie oddziału ogólnodostępnego? Jak się okazuje, przepisy nie stoją temu na przeszkodzie.
Szczegóły związane z tworzeniem i funkcjonowaniem oddziałów przygotowawczych zawarte są w § 16 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. Przez oddział przygotowawczy należy rozumieć:
W myśl § 16 przywołanego rozporządzenia dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowawczy, powołuje zespół kwalifikujący uczniów obcokrajowców do tego oddziału. W skład zespołu wchodzi dwóch nauczycieli oraz pedagog lub psycholog. Liczba uczniów w tym oddziale nie może przekraczać 25 uczniów.
W myśl art. 165 ust. 13 ustawy Prawo oświatowe okres nauki ucznia w oddziale przygotowawczym trwa do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym, w którym uczeń został zakwalifikowany do oddziału przygotowawczego, z tym że okres ten w zależności od postępów w nauce ucznia i jego potrzeb edukacyjnych może zostać skrócony albo przedłużony, nie dłużej niż o jeden rok szkolny. Decyzję o skróceniu albo przedłużeniu okresu nauki ucznia w oddziale przygotowawczym podejmuje rada pedagogiczna na wniosek uczących ucznia nauczycieli, pedagoga lub psychologa (§ 16 ust. 7 rozporządzenia).
Jeśli zatem rodzice dziecka, dyrektor i nauczyciele uznają, że właściwym rozwiązaniem dla ucznia jest oddział przygotowawczych, to w mojej opinii dla jego dobra można go do takiego oddziału zapisać. Może być w takiej sytuacji klasyfikowany i promowany do klasy programowo wyższej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń