Zasiłek opiekuńczy dla rodzica w czasie epidemii

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 12 marca 2020 r.
Poleć znajomemu
Zasiłek opiekuńczy dla rodzica w czasie epidemii

Jak wiemy, od dziś w szkołach i placówkach oświatowych nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne, natomiast od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte i nie będą już zapewniały opieki dzieciom.. Zamknięcie szkół i placówek oświatowych na terenie kraju wywołuje u wielu rodziców niepokój związany z koniecznością

Których placówek dotyczy zamknięcie

 

Przypomnijmy, że 10 marca Minister Edukacji Narodowej zadecydował o zawieszeniu funkcjonowania szkół i placówek oświatowych na okres od 16 do 25 marca 2020 r.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Dodatkowy zasiłek w specustawie

W przypadku zamknięcia:

  • żłobka,
  • klubu dziecięcego,
  • przedszkola lub
  • szkoły

do których uczęszcza dziecko z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem (zob. art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni (art. 4 ustawy z 2 marca 2020 r.).

Jeśli więc rodzic dziecka będzie zmuszony zostać z dzieckiem w domu, wówczas może usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy, a poza tym będzie uprawniony do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze 80% podstawy wymiaru zasiłku.


Co istotne Art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy dotyczy wyłącznie dziecka w wieku do lat 8. A to oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie obejmował rodziców dzieci starszych np. z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel