Zwrot kosztów podróży służbowej dla nauczyciela oddelegowanego na egzamin

Zwrot kosztów podróży służbowej dla nauczyciela oddelegowanego na egzamin

Nauczyciel biorący udział w przeprowadzaniu egzaminów maturalnych lub zawodowych w innej szkole ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu do pracy na podstawie delegacji służbowej wystawionej przez dyrektora szkoły, w której dany nauczyciel jest zatrudniony. Sprawdź, na jakich zasadach.

Jak oddelegować nauczyciela do pracy podczas egzaminu

Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce może być powołany w skład zespołu nadzorującego w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony. Oddelegowanie nauczyciela do pracy w zespołach nadzorujących w innej szkole odbywa się wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Dyrektor może wydać nauczycielowi polecenie służbowe zobowiązujące do pracy w komisji w innej szkole.

Karta Nauczyciela nie reguluje kwestii dotyczących podróży służbowej nauczycieli. Konieczne jest zatem sięgnięcie do przepisów Kodeksu pracy.

Nauczycielowi należy się zwrot kosztów podróży

Nauczyciele biorący udział w przeprowadzaniu egzaminu:

  • ósmoklasisty,
  • maturalnego,
  • zawodowego

wykonują czynności związane z przeprowadzaniem tych egzaminów w ramach realizacji zadań statutowych, z zastrzeżeniem ust. 12 i 13. (art. 9a ust. 11 ustawy o systemie oświaty).

Skoro nauczyciel wykonuje czynności w zespole nadzorującym w ramach czynności służbowych, to oddelegowanie nauczyciela do wykonywania tych czynności w innej szkole stanowi dla tego nauczyciela podróż służbową. Z tego tytułu na podstawie wystawionej delegacji powinien on otrzymać zwrot kosztów delegacji.

4 reguły rozliczania delegacji w związku z egzaminem

  1. Środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej lub podróży zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę, określa pracodawca.
  2. Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem posiadanej przez pracownika ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga przysługuje.
  3. Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej lub podróży zagranicznej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy.
  4. W przypadkach, o których mowa w pkt 3, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę. Nie może być jednak wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
Joanna Swadźba

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql