Egzamin na kontraktowego – przepis, który nigdy nie mógł być zastosowany

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 22 lipca 2021 r.
Poleć znajomemu
Egzamin na kontraktowego – przepis, który nigdy nie mógł być zastosowany
Dokument archiwalny

Rewolucja w awansie zawodowym nauczycieli wprowadzona w roku szkolnym 2018/2019 i ostatecznie obowiązujący tylko w tym roku, cały czas budzi wątpliwości. Zamieszanie dotyczy m.in. postępowania na stopień nauczyciela kontraktowego – czy jest to rozmowa przed komisją kwalifikacyjną czy jednak egzamin. Poznaj historię przepisu wprowadzającego egzamin na stopień nauczyciela kontraktowego.

Postępowanie kwalifikacyjne na kontraktowego

Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 i 3, odbycie stażu, z zastrzeżeniem art. 9e ust. 1-3, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 5a, oraz - w przypadku nauczyciela stażysty - uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie (art. 9b ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Egzamin na kontraktowego w roku szkolnym 2018/2019

W okresie od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. art. 9b ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela miał inne brzmienie. Mianowicie jednym z warunków uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego było zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną (art. 9b ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela w brzmieniu od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r.).

Przepis, który nigdy nie mógł być zastosowany

W praktyce przepis wprowadzający konieczność zdania egzaminu na stopień nauczyciela kontraktowego nigdy nie miał zastosowania, ponieważ zgodnie z przepisami wprowadzającymi tę zmianę:

  • do postępowań o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 września 2018 r., stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 126 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych)

  • w przypadku nauczycieli, którzy zakończyli staż na kolejny stopień awansu zawodowego przed dniem 1 września 2018 r., lecz do tego dnia nie otrzymali oceny dorobku zawodowego za okres stażu lub nie złożyli wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu jest dokonywana oraz postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne jest prowadzone według dotychczasowych przepisów (art. 127 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych)

  • w przypadku nauczyciela stażysty, który w dniu 1 września 2018 r. odbywa staż na kolejny stopień awansu zawodowego, rozpoczęty z początkiem roku szkolnego 2017/2018, ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu jest dokonywana oraz postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego jest prowadzone według dotychczasowych przepisów (art. 128 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).

  • w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy.  Po zakończeniu stażu dokonywana jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu oraz przeprowadzane jest postępowanie kwalifikacyjne, zgodnie z przepisami ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą - tj. art. 9b ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela w brzmieniu od 01.09.2019 r. (art. 9 ustawy z 13 czerwca 2019 r.).

W konsekwencji ani nauczyciele stażyści, którzy zakończyli staż w roku szkolnym 2018/2019 ani, którzy rozpoczęli staż w tym roku szkolnym (tj. roku szkolnym, w którym obowiązywał przepis dotyczący postępowania egzaminacyjnego dla nauczycieli stażystów) nie byli objęci zmienionymi przepisami dot. postępowania na stopień nauczyciela kontraktowego. Ci pierwsi bowiem podeszli do rozmowy na zasadach obowiązujących do 31.08.2018 r. , a ci drudzy na zasadach obowiązujących od 01.09.2019 r. - w obu przypadkach była to rozmowa kwalifikacyjna a nie egzamin.
Warunkiem uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego jest uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie. Tak też było na przestrzeni ostatnich kilku lat. Odmienne przepisy obowiązywały jedynie od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. jednakże w praktyce nigdy nie były zastosowane.

W komisji na kontraktowego nie ma ekspertów

Obowiązujące rozporządzenie MEN z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. przewidywało, że organ powołujący komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego zapewnia w jej składzie udział eksperta posiadającego kwalifikacje z zakresu psychologii lub pedagogiki, w tym pedagogiki specjalnej, lub nauczającego tego samego przedmiotu lub prowadzącego ten sam rodzaj zajęć. Ten przepis także został uchylony i od 1 września 2019 r. ponownie do komisji na kontraktowego nie powołuje się ekspertów.

Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł informacji oraz aktualnej treści przepisów. Na Portalu Oświatowym znajdziesz aktualną wiedzę m.in. na temat postępowania kwalifikacyjnego dla nauczycieli stażystów. W tym: W razie indywidualnego pytania skonsultuj się z Ekspertem>>
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql