Występy dzieci w przedszkolu w czasie pandemii – co na to wytyczne GIS

Bożena Winczewska
Data publikacji: 12 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Występy dzieci w przedszkolu w czasie pandemii – co na to wytyczne GIS

Czy w związku z panującą pandemią i istniejącymi obostrzeniami w przedszkolu można zorganizować występy z uczestnictwem gości, np. w Dniu Babci i Dziadka? Jeżeli tak, to jakie warunki musi spełniać placówka? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie?

Dyrektor musi zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu

W czasie pandemii, kiedy bezpośredni kontakt z innymi osobami zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, wskazane jest, by ograniczać przebywanie osób trzecich w przedszkolu. Przepisy prawa nie zakazują organizacji imprez i spotkań. Jednak podejmując decyzję o organizacji występów dzieci z udziałem gości, dyrektor ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu (art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo oświatowe oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.).

Należy uwzględnić rekomendowane przez GIS zasady postępowania. Służą one bowiem nie tylko minimalizowaniu ryzyka zakażenia dzieci, ale także osób starszych będących uczestnikami imprezy.

Nadal obowiązują wytyczne GIS

Aktualne obowiązujące przepisy wprowadzające określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie przedłużają ustanowionego wcześniej zakazu organizowania i udziału w imprezach czy spotkaniach (§ 1 pkt 9g rozporządzenia RM z 4 czerwca 2021 r.). Uchylenie wcześniej obowiązującego przepisu formalnie nie ogranicza przedszkola w zorganizowaniu imprezy dla babć i dziadków dzieci uczęszczających do przedszkola z okazji ich święta i zaproszeniu ich do udziału w imprezie.

Nadal jednak są aktualne i obowiązujące w przedszkolu zalecenia i rekomendacje zawarte w wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli wydane przez GIS. Ich celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii.

Zgodnie z nimi „Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe)”. Dotyczy to nie tylko osób dostarczających produkty do kuchni przedszkolnej, listonosza czy interesantów, ale również rodziców, osób współpracujących z przedszkolem i gości.

Decyzja o zorganizowaniu uroczystości należy do dyrektora przedszkola

Na pewno obecna sytuacja epidemiczna ogranicza możliwość kontynuowania wypracowanych form współpracy ze środowiskiem rodzinnym. W sytuacji, gdy zwiększyło się zagrożenie epidemiczne spowodowane kolejną falą pandemii po raz kolejny priorytetowym zadaniem dyrektora jest podporządkowanie się zasadom reżimu sanitarnego i podejmowanie działań służących ochronie dzieci i ich najbliższych.

Zasady organizacji uroczystości przedszkolnej

Decyzja o zorganizowaniu uroczystości przedszkolnej z udziałem rodziców, czy babć i dziadków dzieci należy do dyrektora przedszkola. Jeśli miałaby się ona odbyć, dyrektor przedszkola, jako organizator wydarzenia powinien zadbać o to, by stosowane były zasady rekomendowane przez GIS:

  • zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy gośćmi,
  • realizowanie nakazu zakrywania ust i nosa,
  • dezynfekowania dłoni, w tym przed wejściem i przy wyjściu z przedszkola

oraz przestrzegane przepisy aktualnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Goście zaproszeni przez przedszkole powinni być z wyprzedzeniem poinformowani o zasadach uczestnictwa w imprezie przedszkolnej.

Źródło:

Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql