Kontrola trzeźwości w szkole – czy konieczne zmiany w regulaminie pracy

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Kontrola trzeźwości w szkole – czy konieczne zmiany w regulaminie pracy

Już niebawem w życie wejdą zmiany w Kodeksie pracy dotyczące kontroli trzeźwości w szkole. Czy to oznacza konieczność dostosowania regulaminów pracy do nowych wymogów? Otóż niekoniecznie. Sprawdź, w jakich przypadkach musisz zmienić regulamin pracy.

Kontrola trzeźwości w szkole – w jakich przypadkach

Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, gdy jest to niezbędne do zapewnienia:

  • ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób,
  • ochrony mienia (art. 221c § 1 Kodeksu pracy).

Chodzi tu o badanie trzeźwości przeprowadzane w szkole przez pracodawcę, przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Analogiczne rozwiązanie dotyczy badania na obecność środków działających podobnie do alkoholu.

Wewnętrzna kontrola trzeźwości ma być przeprowadzana:
    • przez pracodawcę,
    • metodami nielaboratoryjnymi,
    • za pomocą urządzenia (np. alkomatu) posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Czy kontrola trzeźwości jest obowiązkowa

Z przepisu wynika, że wprowadzenie badania trzeźwości jest rozwiązaniem opcjonalnym.  Pracodawca może zrezygnować z przeprowadzania wewnętrznej kontroli trzeźwości. W takiej sytuacji nadal możliwe jest zlecenie zewnętrznej kontroli trzeźwości. Jest to kontrola przeprowadzana na żądanie pracodawcy przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, a konkretnie przez funkcjonariusza policji.

Dyrektor szkoły będzie mógł zażądać badania trzeźwości pracownika w przypadku podejrzenia, że ten pracownik znajduje się w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Kontrola trzeźwości w szkole a regulamin pracy

Zasady kontroli trzeźwości będą ustalane w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli zaś pracodawca nie będzie objętym tym układem, wówczas kwestie te należy sprecyzować w regulaminie pracy. Z kolei w przypadku braku obowiązku przyjęcia regulaminu będą one przedmiotem obwieszczenia. W praktyce w szkołach i placówkach oświatowych układy zbiorowe są rzadkością i najczęściej spotyka się regulaminy.

Czy wobec tego określenie zasad kontroli trzeźwości w takim regulaminie jest obowiązkowe? Tak, ale tylko wówczas, gdy dyrektor zamierza wprowadzić wewnętrzne badanie trzeźwości. Jeżeli nie, wówczas wprowadzanie tych kwestii do regulaminu jest zbędne.

Jeżeli w szkole będzie wprowadzona wewnętrzne badanie trzeźwości, to regulamin powinien określać grupy pracowników objętych kontrolą oraz sposób jej przeprowadzania w tym:
    • rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli (np. alkomat ustnikowy lub bezustnikowy),
    • czas i częstotliwość jej przeprowadzania.

Bez odpowiednich zapisów w regulaminie pracodawca nie może przeprowadzić badania trzeźwości w szkole.

  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) - art. 221c

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql