Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Kto zwalnia z opłat za obiady

Pytanie: Czy dyrektor może samodzielnie zwolnić uczniów z opłaty za obiady?

Jak ustalić liczbę godzin płatnego pobytu w przedszkolu

Pytanie: Rada Gminy podjęła uchwałę, w której ustaliła miesięczną opłatę za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym w wysokości 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu. W przedszkolu, którego dotyczy pytanie, czas bezpłatny za pobyt dziecka w przedszkolu trwa od 8:15 do 13:15. Czy jeśli dziecko przebywa w przedszkolu od godz. 8:00 do 13:30, wówczas należy liczyć 2 godziny płatnego pobyt dziecka?

Zmiany w planie finansowym szkoły – czy dyrektor może wprowadzić je samodzielnie

Pytanie: Czy w sytuacji gdy organ samorządu nie udzielił pisemnego upoważnienia kierownikom samorządowych jednostek organizacyjnych, dyrektor szkoły ma możliwość dokonywania zmian w planie finansowym szkoły w ciągu roku w rozdziale w ramach grup, tzn. między paragrafami płacowymi lub miedzy paragrafami rzeczowymi?

Jak zaksięgować dodatek na start

Pytanie: Jaki paragraf klasyfikacji wydatków należy zastosować, księgując dodatek na start?

Sprawdź, czy można pobierać opłaty za okres wakacji w przedszkolu

Pytanie: W sierpniu przedszkole jest zamknięte z uwagi na wcześniej ustaloną przerwę. Umowa z rodzicami wychowanków na świadczenie usługi edukacyjnej zawarta jest także na okres wakacyjny. Czy wobec tego należy pobierać opłatę za okres wakacji?

Czy można pobierać czesne za okres nieobecności dziecka

Pytanie: Dyrektor przedszkola niepublicznego zawiera umowy z rodzicami na kolejny rok szkolny. Cześć dzieci nie uczęszcza jednak do przedszkola w miesiącach letnich. Czy dłuższa nieobecność dziecka w przedszkolu (także spowodowana chorobą) jest podstawą do obniżenia wysokości opłaty stałej (czesnego)? Przedszkole jest gotowe do świadczenia usług.

Czy szkoła samorządowa musi płacić opłatę skarbową

Pytanie: Czy szkoła samorządowa musi uiszczać opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Środki z grantu – na jakie konto powinny trafić

Pytanie: Szkoła ma możliwość uzyskania grantu, z którego pozyska pieniądze na podstawie umowy darowizny. Czy pieniądze, które będą darowizną, powinny wpłynąć na konto organu prowadzącego, główne konto szkoły, czy na wyodrębnione konto przy szkole?

7917b923769a830beadb6ef3d2c7c430217e63ce-large

Sprawdź, w jaki sposób prowadzić księgę inwentarzową

Pytanie: Jak prowadzić księgę inwentarzową – salami czy działami?

Połączenie szkoły i przedszkola w zespół – czy należy zamknąć księgi rachunkowe

Pytanie: Z początkiem nowego roku szkolnego nastąpi połączenie szkoły podstawowej i przedszkola w zespół szkolno-przedszkolny. Czy na dzień 31 sierpnia należy dokonać likwidacji jednostek i zamknąć księgi rachunkowe szkoły i przedszkola i z dniem 1 września otworzyć księgi rachunkowe nowej jednostki?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel