Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Dzieci z sąsiednich gmin w przedszkolu w okresie wakacji – jak to rozliczyć

Pytanie: W gminie funkcjonują dwa przedszkola publiczne. W lipcu i w sierpniu będą działały naprzemiennie. Wszystkie dzieci maja zapewnioną opiekę w tym okresie, ale uczęszczać będzie tylko kilkoro. Do przedszkoli uczęszczają również dzieci z ościennych gmin. Gminy obciążane są notami księgowymi za pobyt dzieci w przedszkolu. W okresie lipiec i sierpień żadne dziecko z ościennej gminy nie zostało zgłoszone .Od 1 września po przerwie wakacyjnej wrócą do przedszkoli. Czy w takiej sytuacji należy wystawić noty obciążeniowe dla tych gmin.

Konkurs ofert na przyznanie dotacji – czy będzie zorganizowany w czasie pandemii

Pytanie: Czy w okresie epidemii gmina może przeprowadzić konkurs na przyznanie dotacji dla przedszkoli niepublicznych w oparciu o art. 22 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych?

Przelewy ze szkoły bez zgody dyrektora?

Pytanie: Przelewy dokonywane przez szkołę podpisuje pracownik jednostki gminnej obsługującej finanse szkoły i zastępca wójta, bez wiedzy i zgody dyrektora szkoły. Czy to dopuszczalne?

Jak wyliczyć zwrot kosztów przewozu pociągiem

Pytanie: Jak rozwiązać problem zwrotu kosztów przewozu niepełnosprawnego dziecka, jeżeli ten przewóz odbywa się pociągiem?

Podział księgi inwentarzowej ze względu na pomieszczenia

Pytanie: W szkole planowana jest zmiana prowadzenia ksiąg inwentarzowych. Lepszą opcją wydaje się prowadzenie ksiąg w podziale na pomieszczenia. Czy istnieje wzór klasyfikacji składników majątkowych w podziale na pomieszczenia?

Zwrot kosztów dowozu niepełnosprawnego dziecka – w jakim zakresie

Pytanie: Czy zwrot kosztów dowożenia dziecka niepełnosprawnego należy się rodzicowi w przypadku, gdy droga rodzica do szkoły jest nie dłuższa niż jego droga do pracy? Rodzic pracuje w tej samej miejscowości, w której położona jest szkoła.

Ubezpieczenie budynku szkolnego – czy można pokryć je z dotacji

Pytanie: Czy z dotacji oświatowej może być pokryte ubezpieczenie budynku, w którym mieści się przedszkole prowadzone przez stowarzyszenie?

Jak ustalić średnie zużycie paliwa w kontekście zwrotu kosztów przewozu ucznia

Pytanie: Gdzie można znaleźć średnie zużycie paliwa w jednostkach na 100 km dla danego pojazdu według danych producenta pojazdu? Parametr ten potrzebny jest do ustalenia wysokości zwrotu kosztów przewozu ucznia dokonywanego przez rodziców.

Czy ustalenie średniej ceny jednostki paliwa w związku z dowozem dzieci wymaga konsultacji

Pytanie: Czy projekt uchwały w sprawie ustalenia średniej ceny jednostki paliwa na terenie gminy podlega konsultacjom związkowym? Projekt dotyczy zwrotu kosztów dowozu dzieci niepełnosprawnych.

Kto zwalnia z opłat za obiady

Pytanie: Czy dyrektor może samodzielnie zwolnić uczniów z opłaty za obiady?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel