Specjaliści w szkole niepublicznej

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Specjaliści w szkole niepublicznej

Jak się okazuje, obowiązek zatrudniania specjalistów będzie dotyczył również niepublicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Sprawdzamy, w jakim zakresie.

Brak konsekwencji w nowych przepisach

Obowiązek zatrudniania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia specjalistów obejmuje również niepubliczne jednostki oświaty, a także ich zespoły. Wynika to jednoznacznie z art. 42d ust. 14 Karty Nauczyciela, choć tym razem zabrakło odpowiedniego odesłania w art. 91b Karty Nauczyciela. Pomińmy jednak niekonsekwencję ustawodawcy i sprawdźmy, jak dopasować te rozwiązania do specyfiki szkół i placówek niepublicznych.

Limity jak w szkołach publicznych

Przede wszystkim w niepublicznych szkołach i placówkach będą stosowane takie same limity, jak dla jednostek publicznych. O limitach przeczytasz tutaj>>

Jak obliczyć liczbę etatów specjalistów

W przypadku niepublicznych szkół i placówek zasady obliczania liczby etatów są analogiczne jak w jednostkach samorządowych. Jedyną i oczywistą różnicą jest brak odniesienia do godzin ponadwymiarowych, ponieważ takie godziny obowiązują jedynie w szkołach i placówkach samorządowych.

Organ prowadzący szkołę niepubliczną określa wymiar zajęć specjalistów

Co istotne, zasady obliczania liczby etatów odnoszą się także do liczby godzin zajęć, ale też tygodniowego wymiaru zajęć prowadzonego bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz (pensum) przez specjalistę, określonego przez organ prowadzący. To oznacza, że organ prowadzący szkołę niepubliczną musi określić, jakie będzie pensum specjalisty. To dosyć zaskakujące rozwiązanie, ponieważ dotychczas instytucja pensum zgodnie z przepisami funkcjonowała jedynie w samorządowych jednostkach oświaty.

Przykład Statut szkoły niepublicznej prowadzonej przez stowarzyszenie zawiera regulację, że zmiany w nim wprowadza organ prowadzący. W związku z nowymi przepisami stowarzyszenie musi więc wprowadzić zmiany w tym statucie i określić w nim pensum specjalistów. Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy statut może być nowelizowany przez inny organ. W takiej sytuacji określenie pensum specjalistów powinno nastąpić w innym dokumencie wydawanym przez organ prowadzący. 

Pedagog specjalny także w szkole niepublicznej

Analogicznie do liczby specjalistów będą wliczani wyłącznie nauczyciele na stanowiskach:

  • pedagogów,
  • pedagogów specjalnych,
  • psychologów,
  • logopedów,
  • terapeutów pedagogicznych.

Oznacza to, że w szkole niepublicznej zatrudniany będzie także pedagog specjalny. Nie będą jednak stosowane przepisy rozporządzeń regulujących zakres jego zadań i wykaz prowadzonych zajęć.

W szkole niepublicznej kwestie te będzie można uregulować w:
    • statucie
    • regulaminie pracy
    • indywidualnie w umowie o pracę lub zakresie czynności.
Artykuł dotyczy również szkół, przedszkoli i placówek publicznych niesamorządowych.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql