Wspólna obsługa żłobka, klubu dziecięcego, szkoły i przedszkola - jak zorganizować

Michał Kowalski
Data publikacji: 17 lutego 2025 r.
Poleć znajomemu
Wspólna obsługa żłobka, klubu dziecięcego, szkoły i przedszkola - jak zorganizować

Gmina może zorganizować wspólną obsługę szkoły i przedszkola wraz ze żłobkiem lub klubem dziecięcym. Rozwiązanie takie może wiązać się z utworzeniem Centrum Usług Wspólnych, choć niekoniecznie. Sprawdź, jak zorganizować wspólną obsługę jednostek oświaty oraz żłobka klub klubu dziecięcego.

Wspólna obsługa obejmuje nie tylko szkoły i przedszkola

Gmina jako organ prowadzący może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną:

  • jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych,
  • gminnym instytucjom kultury,
  • innym zaliczanym do sektora finansów publicznych gminnym osobom prawnym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego (art. 10a ustawy o samorządzie gminnym).
Zarówno szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, jak również żłobki i kluby dziecięce są jednostkami budżetowymi. Jako takie mogą być objęte wspólną obsługą np. administracyjną, finansową i organizacyjną.

Centrum Usług Wspólnych dla żłobka i szkoły to nie jedyne rozwiązanie

Taką wspólną obsługę jednostek oświaty oraz instytucji opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3 zapewnić może urząd gminy, inna jednostka organizacyjna gminy, jednostka organizacyjna związku międzygminnego albo jednostka organizacyjna związku powiatowo-gminnego. W tym celu można utworzyć Centrum Usług Wspólnych. Obsługa może być też wykonywana przez jednostki typu zespół ekonomiczno-administracyjnej obsługi lub inny specjalnie utworzony do tego celu podmiot. Dopuszczalne jest także rozwiązanie, w którym wspólną obsługę przejmie np. jedna ze szkół.

Przykład
Z uwagi na to, że szkoła podstawowa zatrudnia największą liczbę specjalistów z zakresu kadr, płac i księgowości, wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną pozostałych szkół, przedszkoli, ale też żłobka powierzono właśnie tej szkole - w uchwale, o której mowa w art. 10b ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.
Niewykluczone jest także przystąpienie do wspólnego obsługi już w po utworzeniu jednostki obsługującej. Wymagane jest do tego porozumienie z jednostką obsługującą i zgłoszenie takiego zamiaru wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).

Zakres wspólnej obsługi według uchwały

Jednostki obsługujące, obsługiwane, a także zakres wspólnej obsługi określa zaś uchwała rady gminy. Zakres ten nie może jednak obejmować kompetencji dyrektorów żłobka, szkoły czy przedszkola do dysponowania środkami publicznymi oraz zaciągania zobowiązań, a także sporządzania i zatwierdzania planu finansowego oraz przeniesień wydatków w tym planie.

Wspólna obsługa szkoły, przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego - także poza samorządem

Wspólna obsługa wchodzi w grę także w przypadku jednostek oświaty oraz żłobków, klubów dziecięcych lub ich zespołów prowadzonych przez:

  • osoby fizyczne;
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej niebędące jednostkami samorządu terytorialnego (art. 9a ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3).

Szczegóły w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 i Prawie Oświatowym

Zakres wspólnej obsługi jednostek niesamorządowych obejmuje również sprawy administracyjne, finansowe i organizacyjne. W tym celu organy prowadzące mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół, placówek, a także instytucji opieki na dziećmi do lat 3. Do zastosowania takiego rozwiązania w jednostkach niesamorządowych uprawnia art. 9a ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w zw. z art. 10 ust. 2 Prawa oświatowego. Oczywiście zasady tworzenia takich jednostek zależą od rozwiązań wewnętrznych przyjętych w organach prowadzących.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql