Od 1 lipca 2018 r. będzie można składać wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia na każde uczące się dziecko w ramach programu „Dobry start”.
Świadczenie “Dobry start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24. roku życia. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola lub „zerówki”.
Świadczenie „Dobry start” przysługuje w jednakowej wysokości tj. 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko. Prawo do tego świadczenia przysługuje wszystkim rodzicom/opiekunom prawnym niezależnie od dochodu na członka rodziny.
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” tj. urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).
Od 1 lipca 2018 r. wnioski o wypłatę świadczenia „Dobry start” będzie można składać online tj. przez stronę Ministerstwa Rodziny www.empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia 2018 r. wnioski będzie można składać także droga tradycyjną (papierową).
Termin wypłaty świadczenia wynosi do 2 miesięcy od złożenia wniosku. Jednakże wnioski złożone od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 r. mają zagwarantowane rozpoznanie i wypłatę świadczenia do 30 września 2018 r.
W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń