Aktywna tablica 2024. Nowe wzory wniosków

Monika Fidler
Data publikacji: 11 marca 2024 r.
Poleć znajomemu
Aktywna tablica 2024. Nowe wzory wniosków

Są już szczegóły programu „Aktywna tablica 2024”, który dotyczy zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Do 15 maja można składać wnioski o udział w programie. Ich nowe wzory przedstawiamy poniżej.

„Aktywna tablica” – terminy na rok 2024

do 15 maja

Składanie wniosków przez szkoły o udział w programie

do 30 maja

Składanie wniosków przez organy prowadzące do wojewodów

do 30 czerwca

Kwalifikacja wniosków

do 31 sierpnia

Przekazanie środków finansowych na zakup pomocy dydaktycznych

Kto otrzyma wsparcie finansowe w ramach programu

  • szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017–2019,
  • szkoły ponadpodstawowe,
  • szkoły kształcące uczniów niewidomych,
  • szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym
    z niepełnosprawnościami,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • szkoły, które nie skorzystały z programu w roku 2020, 2021, 2022 i 2023.
Kwoty wsparcia zależą od typu szkoły. I tak szkoła podstawowa i ponadpodstawowa lub szkoła za granicą może wnioskować o udzielenie wsparcia wwysokości nie wyższej niż 14 tys. zł. Natomiast szkoła podstawowa kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, może wnioskować o wsparcie w wysokości nie wyższej niż 35 tys. zł.

20% wkładu własnego

Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę. Wkład własny to:

  • wkład finansowy, który został przeznaczony przez organ prowadzący na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii objętych wnioskiem o udział w Programie, wydatkowany w roku złożenia wniosku o udział w Programie,
  • wkład rzeczowy w formie sprzętu komputerowego i innych urządzeń TIK wykorzystywanych jako pomoce dydaktyczne, zakupionych w roku złożenia wniosku, ale nie później niż do dnia złożenia wniosku o udział w Programie.
Dopuszcza się połączenie wkładu finansowego i rzeczowego.

UWAGA! Nowe wnioski dla dyrektorów oraz organów prowadzących

W 2024 roku obowiązują nowe wnioski dla dyrektorów szkół oraz organów prowadzących:

  • Wniosek A dyrektora – dotyczy szkół wymienionych § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia (szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w latach 2017-2019; szkoły ponadpodstawowe)
  • Wniosek B dyrektora – dotyczy szkół wymienionych w § 2 ust. 5 rozporządzenia (szkoły podstawowe, w których uczą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – uczniowie niewidomi oraz w § 2 ust. 6 rozporządzenia (szkoły podstawowe, w których uczą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – uczniowie posiadający różnorodne zaburzenia rozwojowe, utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces kształcenia)
  • Wniosek C dyrektora – dotyczy szkół wymienionych § 2 ust. 7 rozporządzenia - specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla uczniów niewidomych lub słabowidzących
  • Wniosek D dyrektora (Ministerstwo/ORPEG) – dotyczy szkół wymienionych § 2 ust. 3 i 4 rozporządzenia (szkoły podstawowe i szkoły za granicą, które nie otrzymały wsparcia w latach 2017-2019; szkoły ponadpodstawowe i szkoły za granicą)
  • Wniosek organu prowadzącego
  • Wniosek organu prowadzącego (Ministerstwo/ORPEG)
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql