CKE: Harmonogram wdrażania nowej formuły egzaminu maturalnego (2023)

Data publikacji: 17 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
CKE: Harmonogram wdrażania nowej formuły egzaminu maturalnego (2023)

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła harmonogram działań związanych z wdrożeniem nowej formuły egzaminu maturalnego (Formuła 2023). Egzaminy próbne będzie już można przeprowadzać w nowej formule. Sprawdź harmonogram!

HARMONOGRAM

Wdrożenie nowej formuły egzaminu maturalnego (Formuła 2023)

25 lutego 2022 r. (piątek)

Ogłoszone zostaną propozycje aneksów do „Informatorów o egzaminie maturalnym w latach 2023 i 2024”, zawierające informację o zmianach dotyczących m.in.:

  • kształtu arkuszy maturalnych – liczby zadań, maksymalnej liczby punktów, rodzajów zadań,
  • listy struktur gramatycznych w przypadku egzaminu maturalnego z języków obcych nowożytnych,
  • przykładowych zadań zawartych w Informatorach uznanych za wykraczające poza zakres wymagań egzaminacyjnych określony w projekcie (po prekonsultacjach).

4 marca 2022 r. (piątek)

Opublikowane zostaną arkusze pokazowe egzaminu maturalnego, zawierające zadania zgodne z propozycjami wymagań egzaminacyjnych. Materiały (arkusze egzaminacyjne, nagrania tekstów do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych w formacie mp3 oraz zasady oceniania) obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. 

Uwaga! Arkusze pokazowe nie powinny być wykorzystywane do przeprowadzania diagnozy stopnia przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego, do którego będą przystępować za rok. Arkusze można wykorzystać wyłącznie jako materiał poglądowy, służący zapoznaniu z formułą arkusza. 

Do końca czerwca 2022 r.

Od października 2021 r. OKE prowadzą szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów oraz sesje doszkalające dla egzaminatorów egzaminu maturalnego w Formule 2023. Potrwają do końca czerwca 2022 r. Szkolenia będą dalej prowadzone po wakacjach (od września 2022 r.), do końca marca 2023 r.

Od 13 stycznia 2022 r. 

Na stronach OKE publikowane będą materiały dodatkowe dla nauczycieli języka polskiego. Będą dotyczyły kluczowych zagadnień związanych z egzaminem maturalnym z języka polskiego, w tym np. funkcjonalnego wykorzystania kontekstów w wypowiedzi pisemnej, określania poziomu argumentacji, redagowania akapitów, zakresu środków językowych. Materiały dodatkowe będą publikowane dla egzaminu na poziomie:

  • podstawowym – ok. 15. dnia każdego miesiąca (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych),
  • rozszerzonym – co dwa miesiące, tj. w lutym, kwietniu, czerwcu i październiku 2022 r., ok. 15. dnia danego miesiąca.

Od 28 do 30 września 2022 r. 

Szkoły będą mogły przeprowadzić próbne matury z OKE w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Materiały do przeprowadzenia diagnozy (wyłącznie w wersji standardowej), w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną przygotowane przez OKE. Zostaną one w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO.

Od 12 do 22 grudnia 2022 r. 

Szkoły będą mogły przeprowadzić próbne matury z CKE w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach. Szczegółowy harmonogram przeprowadzania próbnej matury zostanie udostępniony w listopadzie br.

Tu znajdziesz Informację dyrektora CKE z 12 stycznia 2022 r. o działaniach związanych z wdrażaniem egzaminu maturalnego w Formule 2023>> Natomiast wszelkie wątpliwości dotyczące egzaminu maturalnego w Formule 2023 można kierować na adres [email protected].

 Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql