CKE opublikowała wytyczne sanitarne dotyczące egzaminów w 2021 r.

Data publikacji: 20 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
CKE opublikowała wytyczne sanitarne dotyczące egzaminów w 2021 r.

Maseczki, czyli zakrywanie ust i nosa, a także zachowanie odstępu między zdającymi to nie jedyne wytyczne sanitarne, których trzeba będzie przestrzegać na tegorocznych egzaminach. Dyrektor szkoły będzie musiał także odpowiednio zabezpieczyć sale egzaminacyjne i przeszkolić komisje nadzorujące. Przedstawiamy główne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

Reżim sanitarny podczas tegorocznych egzaminów

Wytyczne opracowane przez CKE, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Generalny Inspektorat Sanitarny dotyczą organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów:

  • ósmoklasisty,
  • maturalnego,
  • potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
  • zawodowego,
  • eksternistycznych.

Wytyczne dotyczące zdających egzaminy

Jak zaznaczono w opublikowanych wytycznych, na ww. egzamin może przyjść osoba bez objawów chorobowych zgodnych z objawami COVID-19. Natomiast jeśli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, nie może wziąć udziału w egzaminie. Od tej zasady są jednak wyjątki dotyczące osób:

  • które przechorowały COVID-19 (tzw. ozdrowieńców),
  • zaszczepionych przeciwko COVID-19 (tzn. osób, które przyjęły wszystkie przewidziane procedurą dawki szczepionki).
W dniach, w których jest przeprowadzany egzamin, w szkole nie należy prowadzić zajęć edukacyjnych dla innych uczniów lub należy rozpocząć prowadzenie zajęć po zakończeniu egzaminu w danym dniu i zdezynfekowaniu pomieszczeń.

Warto pomyśleć o rezerwowych członkach zespołu

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powinien zapewnić kilku rezerwowych członków zespołów nadzorujących. Chodzi o to, żeby osoby te w dniu egzaminu mogły zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względu na chorobę, nie mogą przyjść do pracy.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

W dniu egzaminu na teren szkoły będą mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Obowiązek ten dotyczy całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po:

  • zajęciu miejsc przez zdających lub
  • podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego.

Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający będzie musiał ponownie zakryć usta i nos, w sytuacji kiedy:

  • podejdzie do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
  • będzie chciał wyjść do toalety,
  • podejdzie do niego asystent techniczny lub egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej)
  • skończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wyjdzie z sali egzaminacyjnej.
Wytyczne CKE zawierają również szereg rozwiązań technicznych związanych z organizacją pracy zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa. W tym m.in. poinformowanie dyrektora szkoły – nie później niż na tydzień przed terminem egzaminu – o braku możliwości zakrycia ust i nosa przez zdającego z problemami zdrowotnymi.

Środki bezpieczeństwa, czyli jak dyrektor musi zabezpieczyć sale i budynek

Przy wejściu do szkoły należy wywiesić informację:

  • dotyczącą objawów COVID-19 oraz sposobów zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2,
  • zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej,
  • zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego,
  • zawierającą numery telefonów do służb medycznych,
  • zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie SARS-CoV-2 (800 190 590).

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. Wytyczne nie wprowadzają ograniczeń dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zalecają – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu

Członkowie zespołów nadzorujących powinni przejść szkolenie z zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas egzaminu przeprowadzone przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Dodatkowo należy także unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu dyrektor szkoły może m.in.:

  • przekazać zdającym z wyprzedzeniem informację o godzinie, o której powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu – mogą to być np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych,
  • wpuszczać zdających na teren szkoły różnymi wejściami i o różnych godzinach,
  • zdecydować o rozpoczęciu egzaminu dla kolejnych grup zdających w np. 15-, 20-minutowych odstępach czasowych,
  • poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.

O przyjętych rozwiązaniach należy poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem zdających, a w przypadku zdających niepełnoletnich – również ich rodziców/prawnych opiekunów.

Szczegółowe wytyczne znajdują się w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów>>
Źródło:
  • Strona internetowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: www.cke.gov.pl
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql