Czy można nie wydać uczniowi świadectwa szkolnego

Monika Fidler
Data publikacji: 20 czerwca 2024 r.
Poleć znajomemu
Czy można nie wydać uczniowi świadectwa szkolnego

Niedopuszczalne jest wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw szkolnych. Szkoła nie ma prawa uzależniać wydania świadectwa m.in. od uiszczenia opłaty czy oddania książek do biblioteki szkolnej.

Nie można wstrzymać wydania świadectwa uczniowi

Częstymi powodami wstrzymania świadectwa jest:

  • nieuiszczenie opłaty za świadectwo,
  • nieuiszczenie dobrowolnej opłaty na radę rodziców czy
  • brak przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki.

Są to jednak praktyki niezgodne z prawem, gdyż świadectwa szkolne wydawane są przez szkoły nieodpłatnie. Uczeń szkoły dla dzieci i młodzieży, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej, po ukończeniu nauki w danej klasie otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne, a po ukończeniu danej szkoły – świadectwo ukończenia szkoły (§ 11 rozporządzenia MEN z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków).

Wymieniony przepis określa wymogi, jakie musi spełnić uczeń, aby otrzymać świadectwo, nie przewiduje jednak wymogu rozliczenia się ze szkołą czy też wypełnienia tzw. obiegówki. Dlatego szkoła musi zrealizować obowiązki, o których mowa powyżej, nawet jeśli uczeń się z nią nie rozliczył. Takie samo stanowisko przedstawiło MEN – co prawda w roku 2018, ale jest ono nadal obowiązujące.
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql