Darmowe laptopy dla uczniów a ewidencja środków trwałych

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 września 2023 r.
Poleć znajomemu
Darmowe laptopy dla uczniów a ewidencja środków trwałych

Darmowe laptopy staną się własnością ich rodziców, dlatego zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji organ prowadzący nie powinien wpisywać ich do ewidencji środków trwałych. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy z rodzicem zostanie podpisana umowa użyczenia.

Kiedy laptopy dla uczniów znajdą się w ewidencji środków trwałych

Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, organ prowadzący nie ewidencjonuje laptopów dla uczniów jako majątku własnego. Organ prowadzący jest bowiem niejako pośrednikiem pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a uczniem. Laptop staje się własnością rodziców ucznia, z którymi organ prowadzący podpisuje stosowną umowę.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której rodzic odmawia przyjęcia laptopa na własność i organ prowadzący podpisuje z nim umowę użyczenia. W tym przypadku laptop musi być wpisywany do ewidencji środków trwałych organu prowadzącego.

Pełnomocnictwa dla dyrektorów szkół

W komunikacie potwierdzono też, że organ prowadzący może upoważniać dyrektorów szkół do zawierania umów z rodzicami. Taka umowa zawierana jest nie przez szkołę, lecz przez organ prowadzący, w imieniu którego działa dyrektor. Z tego względu niezbędne jest udzielenie dyrektorowi pełnomocnictwa.

Wskazano również, że dyrektorzy szkół mogą zostać upoważnieni do odbioru laptopów. Tak jak w przypadku podpisywania umów wymaga to pełnomocnictwa od organu prowadzącego.

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql