Kryzys energetyczny - MEiN zapowiada wsparcie dla szkół i placówek

Michał Kowalski
Data publikacji: 23 września 2022 r.
Poleć znajomemu
Kryzys energetyczny - MEiN zapowiada wsparcie dla szkół i placówek

Widmo kryzysu energetycznego ciąży także nad szkołami i placówkami i oświatowymi. Sprawdź, jakie rozwiązania tego problemu zapowiedział resort edukacji.

Zamrożone ceny gazu dla jednostek oświaty w 2023 r.

Z informacji przedstawionych przez resort edukacji wynika, że szkoły będą podlegały zamrożonym cenom gazu w 2023 r. Rozwiązanie takie przewidziano w ustawie z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szkoły, przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu.

Dodatek osłonowy – wnioski do 30 listopada

Poza tym w następstwie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewidziano działania osłonowe w celu łagodzenia kryzysu energetycznego. W ramach tych rozwiązań szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mają otrzymać jednorazowy dodatek na pokrycie 40% wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony:

  • węgiel kamienny,
  • brykiet,
  • pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • pelet drzewny,
  • inny rodzaj biomasy,
  • gaz skroplony LPG,
  • olej opałowy.
Wnioski o przyznanie dodatku szkoły mogą składać do gminy w terminie do 30 listopada 2022 r. Ich rozpatrzenie i wypłata świadczenia ma nastąpić w ciągu miesiąca.

Dodatkowe środki dla samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego mają również otrzymać dodatkowe środki w łącznej wysokości 13,7 mld zł, które będą mogły przeznaczyć na bieżącą działalność, w tym funkcjonowanie prowadzonych szkół i placówek oświatowych.

Źródło:

  • www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql