Wychowanie fizyczne – zmiany w podstawie programowej od września 2025

Data publikacji: 5 maja 2025 r.
Poleć znajomemu
Wychowanie fizyczne – zmiany w podstawie programowej od września 2025

Od nowego roku szkolnego 2025/2026 nastąpią zmiany w podstawach programowych wychowania fizycznego na wszystkich etapach edukacyjnych, począwszy od klas I-III, po branżową szkołę II stopnia i szkołę policealną. Projekty nowych podstaw programowych trafiły właśnie do konsultacji. Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany mają zapewnić nauczycielom większą elastyczność w nauczaniu WF i dostosowaniu treści do zróżnicowanych możliwości i potrzeb uczniów.

Zmiany w WF w szkole podstawowej

Proponowana podstawa programowa z WF w szkołach podstawowych ma się opierać na koncepcji „alfabetu ruchowego” oraz rozwijaniu podstawowych umiejętności ruchowych. Celem nowej podstawy jest:

1)  rozwijanie szerokiego wachlarza umiejętności ruchowych, które umożliwiają dzieciom podejmowanie różnych form aktywności przez całe życie,

2)  większa elastyczność nauczycieli w prowadzeniu zajęć ruchowych, co pozwoli im dostosować treści do zróżnicowanych potrzeb dzieci oraz dostępnych warunków,

3)  stworzenie środowiska wspierającego aktywność fizyczną, a nie ocenianie umiejętności wykonania określonych ćwiczeń.

Zmiany przewidują w klasach:
  • I–III – obowiązek przeprowadzenia testów sprawnościowych (analogicznych jak dotychczas w klasach IV–VIII
  • VII–VIII – wprowadzenie fakultatywnego działu umożliwiającego zapoznanie z ćwiczeniami, które są stosowane w trakcie rekrutacji do służb mundurowych.

Nowa podstawa z WF również w branżowej szkole, liceum i technikum

Podobne założenia dotyczące zmian w podstawie programowej WF zapowiadane są w szkołach ponadpodstawowych. Tu również głównym celem zmian jest kształtowanie całożyciowej potrzeby podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomej postawy prozdrowotnej. Wychowanie fizyczne ma umożliwić uczniom poznawanie różnorodnych form aktywności ruchowych, rozwijanie pasji sportowych oraz kształtowanie umiejętności społecznych, takich jak współpraca, odpowiedzialność, uczciwość i poszanowanie godności innych.

Projekt również i tutaj wprowadza dział umożliwiający zapoznanie z ćwiczeniami, które są stosowane w trakcie rekrutacji do służb mundurowych, a tym samym może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania pracą przyszłych absolwentów w ww. służbach.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 r. Tak więc nowa podstawa programowa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (projekt z 29 kwietnia 2025 r.).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (projekt z 29 kwietnia 2025 r.).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql