MEiN przypomina: zmniejszanie liczby etatów nauczycieli specjalistów jest niedopuszczalne

Marta Wysocka
Data publikacji: 20 września 2022 r.
Poleć znajomemu
MEiN przypomina: zmniejszanie liczby etatów nauczycieli specjalistów jest niedopuszczalne

Zmniejszanie liczby etatów nauczycieli specjalistów w porównaniu ze stanem na 30 września 2021 r. oraz 30 września 2020 r. jest niezgodne przepisami – przypomina MEiN w odpowiedzi z 14 września 2022 r. na interpelację poselską. Zapowiedziano również, że realizacja obowiązku zatrudnienia specjalistów będzie przedmiotem kontroli przeprowadzanych przez kuratorów oświaty.

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja nr 35550, w której zwrócono uwagę na to, że nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzająca przepis art. 42d zobowiązujący do zatrudniania w szkołach i przedszkolach specjalistów, poskutkowała redukcją liczebności etatów przysługujących specjalistom do minimalnych poziomów określonych przez Kartę Nauczyciela. W interpelacji zapytano:

  • Czy do ministerstwa ze strony środowisk oświatowych dotarły informacje o zaistnieniu takiego problemu?
  • Czy ministerstwo planuje podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu?

MEiN odpowiada: zmniejszanie liczby etatów nauczycieli specjalistów jest niedopuszczalne

W odpowiedzi MEiN przyznało, że otrzymuje pytania dotyczące możliwości zmniejszenia liczby etatów specjalistów do minimalnego poziomu. Jednocześnie jednak wskazano, że „zmniejszanie wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów w porównaniu ze stanem na 30 września 2021 r. oraz 30 września 2020 r. jest niezgodne z wprowadzonymi przepisami”, tj. z art. 42d ust. 14 Karty Nauczyciela.

Zgodnie z przywołanym art. 42d ust. 13 Karty Nauczyciela, liczba dzieci lub uczniów przypadających na jeden etat nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolach, szkołach i zespołach, prowadzonych przez dany organ prowadzący, nie może być wyższa niż średnia arytmetyczna liczby dzieci lub uczniów przypadających na jeden etat nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolach, szkołach i zespołach, o których mowa w ust. 1, prowadzonych przez ten organ prowadzący, według stanu na dzień 30 września 2021 r. i 30 września 2020 r.

Jedynym wyjątkiem pozwalającym na zmniejszenie liczby specjalistów jest sytuacja, w której w danym przedszkolu albo szkole doszło do zmniejszenia liczby uczniów lub dzieci.

Kurator oświaty sprawdzi, czy szkoły zatrudniają specjalistów zgodnie ze standardem

W odpowiedzi na interpelację poinformowano również, że realizacja standardu zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych będzie przedmiotem kontroli prowadzonych w ramach nadzoru pedagogicznego przez kuratoria oświaty.

Źródło:

  • Odpowiedź z 14 września 2022 r. na interpelację nr 35550 w sprawie sytuacji nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów i terapeutów pedagogicznych skierowaną do Ministra Edukacji i Nauki.
Opracowanie: Marta Wysocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql