MEN: Nie wprowadzimy WDŻ do przedszkoli

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 3 czerwca 2013 r.
Poleć znajomemu

Przeciwko wprowadzeniu zajęć wychowanie do życia w rodzinie do przedszkoli i najmłodszych klas szkoły podstawowej w piątek, 31 maja 2013 r., przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej protestowali przedstawiciele i sympatycy Prawicy Rzeczypospolitej. W odpowiedzi, resort edukacji wydał komunikat, w którym informuje, że nie planuje zmian w zasadach organizacji zajęć WDŻ, w tym nie zamierza wprowadzać ich do przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych.

Sprawca zamieszania - raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Światowa organizacja zdrowia opracowała raport dotyczący standardów edukacji seksualnej, z którego wynika, że edukację seksualną należy rozpocząć przed 4. rokiem życia. Ministerstwo Edukacji nie brało udziału w opracowywaniu rekomendacji WHO, jednakże przedstawiciele MEN uczestniczyli w konferencji eksperckiej nt. standardów edukacji seksualnej w Europie, zorganizowanej przez Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce oraz Biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce.

Resort edukacji podkreśla, że opracowane przez WHO Standardy edukacji seksualnej w Europie nie mogą stanowić i - jak wyraźnie wskazano na str. 7 tego dokumentu - nie stanowią wytycznych do wprowadzenia opisanego modelu edukacji seksualnej. Poszczególne kraje mają bowiem własne wytyczne i regulacje w tym zakresie.

Edukacja seksualna w Polsce - po 11. roku życia

Jak czytamy w Komunikacie: „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje wprowadzenia edukacji seksualnej dla najmłodszych uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. MEN nie przewiduje również zmian w zakresie treści nauczania i organizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie. Polscy uczniowie mają możliwość uczestniczenia w tych zajęciach począwszy od klasy V szkoły podstawowej, czyli w wieku 11 lat.” Uczestnictwo w zajęciach WDŻ zależy od indywidualnych decyzji rodziców uczniów lub samych uczniów, gdy są pełnoletni. Rodzice lub pełnoletni uczeń, mają prawo do rezygnacji z udziału w tych zajęciach poprzez złożenie pisemnego wniosku dyrektorowi szkoły.

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql