Nauczyciel wybierze podręcznik

Monika Fidler

Monika Fidler

Data publikacji: 13 stycznia 2017 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciel wybierze podręcznik

Resort edukacji chce, aby podręcznik dla uczniów w klasach I–III wybierany był przez nauczycieli, a nie odgórnie narzucony. Wykorzystywany do tej pory „Nasz Elementarz” będzie nadal funkcjonował. MEN utrzymuje, że każdy podręcznik, również ten wybrany przez nauczyciela, nadal będzie bezpłatny!

Prawo do bezpłatnych podręczników

Uczniowie nadal będą mieli prawo do bezpłatnych podręczników będących własnością szkoły, użyczanych im na czas nauki w danej klasie – zgodnie z nowymi przepisami ustaw reformujących edukację. Jako pierwsi nowe podręczniki dostaną od września uczniowie pierwszych roczników szkół podstawowych uczących się zgodnie z nią, czyli klas I, IV i VII.

Docelowo bezpłatne podręczniki mają mieć wszyscy uczniowie 8-letniej szkoły podstawowej. 

Szkoły dostaną pieniądze

W klasach I–III nie będzie już jednego rządowego elementarza, ale szkoły będą wybierać podręcznik spośród dostępnych na rynku – adekwatnie jak w starszych klasach. Na zakup podręcznika szkoły dostaną określoną kwotę:

  • w klasach I–III będzie to 75 zł na każdego ucznia - na podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej oraz na podręcznik do nauki języka obcego,
  • 50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych. 
Dotychczas wykorzystywany w klasach I–III „Nasz elementarz” może być nadal wykorzystywany jako dodatkowy materiał edukacyjny. 

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel