"Pan Tadeusz" niezmiennie w kanonie lektur szkolnych

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Data publikacji: 4 września 2013 r.
Poleć znajomemu

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest obowiązkową lekturą w szkołach ponadgimnazjalnych. Przed 2009 r. uczniowie w gimnazjum zapoznawali się z  fragmentami epopei, zaś omówienie całości było przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych.

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest obowiązkową lekturą w szkołach ponadgimnazjalnych. Przed 2009 r. uczniowie w gimnazjum zapoznawali się z  fragmentami epopei, zaś omówienie całości było przewidziane dla szkół ponadgimnazjalnych.

Począwszy od roku szkolnego 2009/2010 wykaz lektur dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej stanowi integralny ciąg logiczny i dydaktyczny. W nowej podstawie programowej dobór lektur został przygotowany według następujących zasad:

  • w klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciel decyduje o doborze lektur dla swoich uczniów. Dla klas IV-VI szkoły podstawowej wskazana jest już lista proponowanych tekstów, spośród których nauczyciel wybiera pozycje do przeczytania. Są to głównie klasyczne pozycje literatury młodzieżowej, z uwzględnieniem kilku nowych tytułów, które w ostatnich latach weszły już do kanonu lektur szkolnych;
  • w gimnazjum wskazane są kategorie lektur z literatury młodzieżowej i popularnej do wyboru, np. powieść przygodowa, obyczajowa, detektywistyczna, utwór fantasy oraz arcydzieła literatury klasycznej. Z dzieł Adama Mickiewicza wymagane są: „Dziady” cz. II, „Reduta Ordona” oraz wybrana ballada;
  • w szkole ponadgimnazjalnej proponowane są wyłącznie arcydzieła, począwszy od antyku, a skończywszy na literaturze XX i XXI wieku. Dobrane są w ten sposób, żeby w ciągu dwóch etapów edukacji - gimnazjum - szkoła ponadgimnazjalna - uczeń miał możliwość poznania dzieł najważniejszych autorów w dziejach literatury polskiej oraz niektórych ważnych utworów literatury światowej. W szkołach ponadgimnazjalnych w zakresie podstawowym wymagane są: wybrane sonety i inne wiersze, w tym „Romantyczność” A. Mickiewicza oraz obowiązkowo: „Dziady” cześć III i „Pan Tadeusz”.
Aby nie dublować lektur na tych etapach edukacyjnych zastosowano zasadę, że na każdym z nich czytane są inne dzieła poszczególnych autorów. Od grudnia 2008 roku nie było zmian w tym zakresie.
Poloniści obecnie mają znacznie większą swobodę w wyborze lektur pod kątem zainteresowań swoich uczniów.

Źródło:

Opracowała: Wioleta Szczygielska

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel