Priorytety MEN: Darmowe podręczniki i szkoły gotowe na sześciolatki

Agnieszka Rumik-Smolarz

Agnieszka Rumik-Smolarz

Data publikacji: 4 lutego 2014 r.
Poleć znajomemu

Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów, a w dalszej perspektywie dopuszczanie do użytku szkolnego wyłącznie podręczników, z których uczniowie będą mogli korzystać przez kilka lat oraz bieżące monitorowanie stanu przygotowania szkół na przyjęcie sześciolatków - to priorytety działań MEN na 2014 rok.

Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów, a w dalszej perspektywie dopuszczanie do użytku szkolnego wyłącznie podręczników, z których uczniowie będą mogli korzystać przez kilka lat oraz bieżące monitorowanie stanu przygotowania szkół na przyjęcie sześciolatków - to priorytety działań MEN na 2014 rok.

Darmowy podręcznik - to 140 mln zł w kieszeniach rodziców

Kluczowy projekt nad którym obecnie pracuje resort edukacji to darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów. W kolejnych latach projekt obejmie także starsze klasy. Podręcznik ma być bezpłatny i wieloletni, a jego właścicielem będzie szkoła, która będzie wypożyczała podręcznik kolejnym rocznikom. Nowy elementarz służył będzie do nauki języka polskiego, matematyki, przyrody i edukacji społecznej. Jego przygotowaniem zajmie się Ośrodek Rozwoju Edukacji z uwzględnieniem opinii ekspertów oraz pedagogów wczesnoszkolnych. Projekt ma wystartować już z początkiem nowego roku szkolnego. Celem projektu jest zmniejszenie kosztów szkolnej wyprawki. Resort szacuje, że koszt podręcznika nie powinien przekroczyć 10 mln zł. Tymczasem dziś rodzice wydają na ten cel blisko 140 mln zł.

Od 2014 r. zmieni się też sposób wyboru podręcznika do danego przedmiotu. To zespół nauczycieli, a nie - tak jak jest obecnie - nauczyciel, będzie podejmował decyzje w tym zakresie. Wybór podręcznika opiniować będzie rada rodziców. Ostateczną decyzję podejmie jednak dyrektor szkoły.
Wieloletnie podręczniki już od 2015 r.

Ponadto, dzięki nowym przepisom już od 2015 r. wszystkie podręczniki będą wieloletnie. A to dlatego, że do użytku szkolnego będą dopuszczone jedynie te podręczniki, które nie będą zawierać: pytań, poleceń, zadań i ćwiczeń wymagających uzupełnienia w egzemplarzu podręcznika oraz odwołań i poleceń wymagających korzystania z dodatkowych płatnych materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla ucznia.

Koniec z kosztownymi pakietami podręczników

Kolejna kluczowa zmiana dotyczy popularnego obecnie tzw. "pakietowania" podręczników i innych materiałów. To kosztowne dla rodziców rozwiązanie. Po wejściu w życie nowych przepisów wydawcy lub podmioty dokonujące obrotu podręcznikami, nie będą mogły łączyć sprzedaży podręczników z innymi dodatkowymi materiałami przeznaczonymi dla ucznia.

E-podręcznik od 2015 r.

Wszystkie przygotowywane przez resort zmiany stanowią również bazę do wprowadzenia e-podręczników (do większości przedmiotów nauczania, począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne), które będą gotowe w 2015 r. Kładą też nacisk na rolę podstawy programowej, która powinna być najważniejszym elementem  pracy nauczyciela z dziećmi i opartych na niej programów nauczania.

Monitorowanie szkół pod kątem przygotowania na przyjęcie 6-latków

Resort edukacji uruchomił platformę z mapą szkół, na której rodzice będą mogli sprawdzić przygotowanie szkoły na przyjęcie 6-latków. Każda szkoła będzie miała opiekuna-wizytatora, który będzie sprawdzał stan przygotowania na przyjęcie najmłodszych uczniów.

Źródło:

  • Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska oraz Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej z 1 lutego 2014 r.
  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Agnieszka Rumik

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel