Człowiek 2.0

Data publikacji: 9 października 2023 r.
Poleć znajomemu
Człowiek 2.0

Lekcje przyszłości

Budowa i działanie mózgu. DNA i jego pojemność. Nowe technologie w medycynie. Przodkowie człowieka. To tylko kilka przykładowych tematów lekcji, w których przeprowadzeniu może pomoc wizyta na wystawie „Przyszłość jest dziś. Człowiek 2.0”. Nowa ekspozycja Centrum Nauki Kopernik będzie dostępna od 14 października 2023 r.

Bohater Mózg

Na początek warto dokładnie obejrzeć prawdziwy ludzki mózg. Należał on do 63-letniego mężczyzny, u którego rozpoznano chorobę Alzheimera. Jego ostatnią wolą było oddanie mózgu do celów naukowych oraz badawczych, a konkretnie do tzw. banku mózgów, prowadzonego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Dzięki uprzejmości Instytutu preparat trafił do Kopernika. Obserwując mózg, uczniowie mogą spróbować sobie wyobrazić, że tę niewielką strukturę buduje około 86 miliardów neuronów i 110 miliardów innego typu komórek. To prawie tyle, ile jest gwiazd w Drodze Mlecznej! Aż 70 miliardów neuronów zlokalizowanych jest w małej, niepozornej i lekko schowanej pod półkulami części – w móżdżku, który stanowi jedynie 10% masy całego organu. Najbardziej widoczna część mózgu to pofałdowana kora mózgowa, stanowiąca ok. 80% jego masy. Po obserwacji „z zewnątrz”, po prostu trzeba wybrać się w wirtualną podróż do wnętrza mózgu. Umożliwia to eksponat „Brain Odyssey”. Zanurzając się coraz głębiej, można obserwować działanie struktur mózgu i budujących je komórek, synaps, dzięki którym się komunikują oraz białek i substancji chemicznych, w oparciu o które działają. To także spotkanie z pamięcią i emocjami oraz mechanizmami, ułatwiającymi nam podejmowanie decyzji i działań. Kiedy już wiadomo, jak to wszystko działa, warto przetestować moc swojego mózgu. Instalacja „Proteus 3.5” wyposażona jest w interfejs mózg-komputer, pozwalający na interakcję z obrazem. Po założeniu opaski EEG, komputer może odczytać i rozpoznać wzorce aktywności elektrycznej mózgu oraz modyfikować obraz. Wiele uszkodzeń ciała można dzisiaj łagodzić i rekompensować stosując odpowiednio dobrane protezy i wszczepy. Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu, nie są na tym polu wyjątkiem. Przy jednym z eksponatów można obejrzeć elektrody do głębokiej stymulacji mózgu i implant ślimakowy.

Pojemne DNA

Od opublikowania sekwencji ludzkiego genomu mija dwadzieścia lat. Jeden z eksponatów na wystawie „Przyszłość jest dziś” to regał pełen książek, który pomaga wyobrazić sobie, jaki ogrom informacji mieści się w DNA jednej ludzkiej komórki. W probówce obok można na własne oczy zobaczyć kwas deoksyrybonukleinowy. To mały, biały kłaczek wyizolowany z krwi. Nasza księga życia ma wiele tajemnic i niespodzianek. Okazało się, że genom człowieka zawiera niespodziewanie niewiele genów kodujących białka (około 20 tysięcy), w porównaniu np. do bakterii (np. trochę powyżej 4 tysięcy dla Escherichia coli). Zajmują one jedynie 2% DNA człowieka. Nie w liczbie genów zatem skrywa się sekret człowieczeństwa. Proste myślenie „jeden gen – jedna cecha” odrzucono. Zdecydowana większość cech jest kodowana przez dziesiątki, a nawet setki genów. Misja odkrywania tajemnic DNA nadal trwa.  

Neandertalczyk

Skąd o wystawie o przyszłości wziął się neandertalczyk? Zetknęliśmy się około 60 tysięcy lat temu, kiedy rozpoczęliśmy migrację poza afrykańską sawannę. Nie wiemy, jak wyglądały relacje między naszymi populacjami, choć archeolodzy gromadzą dowody świadczące o wywieranym na siebie wpływie, np. w zakresie używanych narzędzi. W 2010 roku dowiedzieliśmy się, że nosimy w sobie do 4% neandertalskich genów. To dużo. Te geny wpływają na budowę i fizjologię naszego ciała, m.in. różnorodność w zabarwieniu skóry i włosów, odporność na infekcje, rozwój układu wzrokowego czy naszą emocjonalność. Neandertalczyk z Centrum Nauki Kopernik został zrekonstruowany na bazie repliki szkieletu, znalezionego w belgijskiej jaskini Spy w 1886 roku. Mężczyzna zmarł w wieku około 20 lat. Być może jest jednym z tych, od których pochodzi neandertalska część naszej puli genowej. Spotkanie z neandertalczykiem może być doskonałym punktem wyjścia do rozmów o przyszłości naszego gatunku.

Wystawa „Przyszość jest dziś” składa się z trzech części. „Cyfrowy mózg?” dotyczy rozwoju nowych technologii i ich wpływu na nasze życie. „Misja: Ziemia” skupia się na wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu, a „Człowiek 2.0” – na przyszłości medycyny i cyborgizacji. Wystawie towarzyszy program edukacyjny o tej samej nazwie.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
Centrum Nauki Kopernik

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql