Lista lektur dla szkół - czy są zmiany w roku szkolnym 2023/2024?

Data publikacji: 31 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Lista lektur dla szkół - czy są zmiany w roku szkolnym 2023/2024?

Zbliżający się rok szkolny wielkimi krokami sprawia, że wszyscy coraz poważniej podchodzą do tego, co czeka ich od 4 września, kiedy to rozbrzmiewać będzie po raz pierwszy oficjalnie dzwonek. Myśli uczniów krążą wokół wielu rzeczy. Jedną z nich są lektury, jakie będą musieli przeczytać w trakcie roku szkolnego 2023/2024. Czy w tym temacie należy spodziewać się jakichś zmian?

Oficjalna lista lektur

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie próżnuje i już opublikowało oficjalną listę książek, która będzie obowiązywać uczniów na różnych poziomach nauczania.

Warto na początku przypomnieć, że we wrześniu 2021 roku została wprowadzona nowa podstawa programowa. To ona sprawiła, że w tamtym okresie kilka tytułów zostało wycofanych. Na ich miejsce wprowadzono nowe pozycje i taka lista w tym kształcie obowiązuje do dziś. O jakich lekturach muszą myśleć uczniowie w szkole podstawowej?

Książki dla klas od 1 do 3

Tak, nawet na etapie nauczania początkowe uczniowie mają do czynienia z lekturami, których celem jest pogłębienie umiejętności czytania. Może książki na tym etapie nie są tak skomplikowane jak w starszych klasach, ale to dzięki nim najmłodsi mają szansę na to, aby lepiej poznawać otaczający świat, zwracać uwagę na najważniejsze elementy.

Wśród najciekawszych propozycji, jeżeli chodzi o nauczanie na tym poziomie, można wymienić klasyki, czyli:

  • „Przygody Koziołka Matołka” - Kornela Makuszyńskiego;

  • "Dzieci z Bullerbyn" - Astrid Lindgren;

  • "Wiersze dla dzieci" - Julian Tuwim;

  • „Szewczyk Dratewka” - Janiny Porazińskiej.

Co ciekawe, wolne, lektury audiobooki są dostępne w zasobach Audioteki. Są dobrą alternatywą, którą można ze spokojem wysłuchać razem z dzieckiem. Podczas słuchania dziecko będzie mogło wykonywać także inną czynność, np. rysować lub jeść posiłek. Słuchanie pomaga rozwijać także wyobraźnię, co pobudza także umysł to intensywnej pracy. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wsłuchiwanie się w różnego rodzaju opowieści pomaga niwelować negatywne myślenie. Dzieci także mogą korzystać z takich audiobooków, które chętnie słuchają nawet po kilka razy.

Lektury dla starszych dzieci

Od klasy czwartej do czytania lektury należy podejść w sposób bardziej poważny. Na pewno nie zabraknie sprawdzianów, które będą sprawdzać wiedzę młodych ludzi na temat znajomości lektury. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ od klasy 4 do 6 można spotkać wiele znanych i bardzo lubianych przez małe dzieci tytułów. Wśród nich można wymienić "Akademię Pana Kleksa" Jana Brzechwy, która pomimo upływu lat, nic nie traci ze swojej wartości. Dostępna w formie audiobooka będzie czymś, do czego młodzi ludzie na pewno będą chcieli powrócić.

Wśród innych tytułów, jakie można czytać lub posłuchać, wymienić można:

  • "Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz;

  • "W pustyni i w puszczy" - Henryk Sienkiewicz;

  • "Katarynka" - Bolesław Prus;

  • „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” - Clive Staples Lewis;

  • "Mały Książe" - Antoine de Saint-Exupery.

Czy w klasie siódmej są lektury?

Oczywiście, że tak. Podobnie jak w klasie ósmej. Młodzież powinna do tematu podejść uważnie, ponieważ od klasy siódmej ma się do czynienia z książkami, jakie będą obowiązywać już na egzaminie ósmych klas. Od klasy siódmej zbiera się tak naprawdę wiedzę, która musi w głowie pozostać na naprawdę długi czas. Jedną z najlepszych lektur na tym poziomie, która pomimo upływu lat, wciąż znajduje się na liście obowiązkowych, jest "Zemsta" Aleksandra Fredy. "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby" - słowa Klary do zalotnika na stałe wryły się w pamięć kolejnych pokoleń, które to doskonale wiedzą, że mają do czynienia z przezabawną książką.

Wśród innych tytułów z jakimi młodzież w klasach 7-8 będzie musiała się zmierzyć, można wymienić:

  • "Syzyfowe prace" - Stefan Żeromski,

  • "Kamienie na szaniec" - Aleksander Kamiński,

  • "Balladyna" - Juliusz Słowacki,

  • "Quo Vadis", "Latarnik" - Henryk Sienkiewicz,

  • "Żona modna" - Ignacy Krasicki.

Inne lektury, których nie można pominąć

Wyżej wymienione książki to lektury obowiązkowe, których żaden nauczyciel na pewno nie będzie chciał odpuścić. Pomimo tego, że lata mijają na liście znaleźć można wiele pozycji, które czytają już kolejne pokolenia.

Jest jeszcze lista lektur nieobowiązkowych, które nauczyciel może, ale nie musi zadać swoim uczniom. Wśród takich tytułów można wymienić m.in. "Alicję w Krainie Czarów" Lewis Carroll, „Księga dżungli” Joseph Rudyard Kipling, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafał Kosik, "Janko Muzykant" Henryk Sienkiewicz.

Niezależnie od tego, na jakie dokładnie lektury postawi nauczyciel, zawsze można wybrać opcję z możliwością wysłuchania. Tych tytułów jakie dostępne są w formie audiobooków jest naprawdę duża ilość, więc wszystkie uda się na pewno znaleźć. Słuchanie książek w takiej formie to ogromna korzyść, której nie sposób pominąć. Warto zachęcać własne dzieci i samodzielnie korzystać z takiej możliwości.

Artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe:
lektury szkolne

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql