Wybór kierunku studiów – od czego zacząć i czym się kierować?

Data publikacji: 6 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Wybór kierunku studiów – od czego zacząć i czym się kierować?
Dokument archiwalny

Wykształcenie jest czynnikiem przesądzającym o naszej jakości życia. Im lepiej jesteśmy wykształceni, tym rozleglejsze nasze perspektywy życiowe, włącznie z lepszą pracą, szerszymi horyzontami światopoglądowymi, które pozwalają swobodnie poruszać się we współczesnym świecie. Jakie mogą być zasady, na których młodzi ludzie powinni wybrać kierunek studiów dla siebie?

Studia - wybór kierunku czy wybór siebie?

Zgodnie z klasyczną koncepcją kształcenia na poziomie wyższym, edukacja na dobrych uczelniach ma przygotowywać do pełnienia funkcji zawodowych, sprawowania stanowisk publicznych, ma zapewniać dobre rozeznanie w możliwościach, jakie oferuje nowoczesny świat, ma nas przysposobić do radzenia sobie ze złożonością współczesnego świata, ale pozostaje też czymś zgodnym z kształceniem i “ciosaniem” charakterów, zupełnie tak, jak niegdyś w naukach o kulturze pisano o “Bildung”, czyli zarówno przyswajaniu użytecznej wiedzy, jak i “budowaniu” osobowości poprzez kontakt z największymi osiągnięciami naukowymi ludzkości.

Wszelką wiedzę możemy traktować jako narzędzie radzenia sobie w świecie. Im lepiej jesteśmy wykształceni, tym wyższe nasze zdolności do zapanowania nad swoim życiem. Wybór kierunku studiów powinien pozostawać zgodny z naszymi uzdolnieniami, planowaną ścieżką zawodową, a także z koncepcją nas samych, bowiem ten wybór przesądzi o naszej przyszłej tożsamości. Stawka jest więc najwyższa.

Kierunek studiów, czyli wybór istotny i przesądzający o dalszej drodze życiowej

Przejdźmy do rzeczy i podajmy kilka uniwersalnych i niezawodnych kryteriów, jakimi powinni kierować się młodzi ludzie przy wyborze kierunku studiów:

  • równowaga między rozwojem zawodowym i osobistymi zainteresowaniami

  • uwzględnienie perspektywy ekonomicznej (praca po studiach) z jednoczesnym wzięciem pod uwagę indywidualnych uzdolnień

  • dobry wybór studiów zakłada rozwijanie własnej osobowości i wymogi praktyczne (np. ekonomiczne, społeczne)

  • wybór studiów powinien odpowiadać naszym zainteresowaniom, które będą stanowić nasz kapitał na dalszej drodze życiowej

  • uzyskana specjalizacja ukształtuje nasze drogi zawodowe i naszą osobowość - wybierajmy studia zgodnie z naszymi preferencjami

Idealna sytuacja występuje wtedy, gdy nasz kapitał kulturowy, kapitał społeczny, nasza wiedza i plany na przyszłość, składają się w całość, którą zechcemy dopracować na poziomie edukacji wyższej tak, aby dzięki zdobytym umiejętnościom radzić sobie w każdej życiowej sytuacji.

Najbardziej innowacyjne kierunki kształcenia wyższego

Takie uczelnie jak Collegium Humanum (humanum.pl), która ma swoje oddziały w Warszawie, Rzeszowie, Wrocławiu i Poznaniu należą do zaszczytnej awangardy w edukacji na poziomie wyższym. To wzór uczelni, która spełnia obecne wymagania kształcenia światłych ludzi i obywateli na najwyższym poziomie edukacji. Na przykładzie Collegium Humanum widzimy jak autorskie programy nauczania, wsparte autorytetami ze świata nauk na kierunkach studiów w Collegium Humanum jak: Psychologia, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość, Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, Prawo i Pedagogika zostają oferowane podejmującym studia z wielkim wyczuciem najnowszych trendów na rynku pracy, ale też po prostu z uwzględnieniem złożonej mapy tendencji we współczesnym świecie, który stanowi pole działania posiadające zasady i reguły, a których przyswojenie stanowi właśnie jeden z celów edukacji wyższej - poznając zasady działania mechanizmów nowoczesności, uczymy się jak żyć szczęśliwie i prosperować z korzyścią dla wszystkich.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql