O Kongresie Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo: rozmawiamy z dr Maciejem Dębskim, Prezesem fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, socjologiem, wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, badaczem, edukatorem społecznym.
Już w listopadzie jedna z bardziej inspirujących konferencji środowiska edukacyjnego. Skąd pomysł na Kongres?
Od blisko dekady w Fundacji Dbam o Mój Zasięg propagujemy wiedzę na temat nowych technologii, higieny cyfrowej, e-uzaleźnień. W roku 2016 wdrożyłem eksperyment odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszystkich urządzeń elektronicznych. To był przełomowy momentem, po którym zaczęło być o tym temacie w Polsce głośno. Obecnie dużo szkolimy. Mamy świetny zespół trenerów. Pracujemy ze społecznościami szkolnymi w całej Polsce: uczniami, nauczycielami, radami pedagogicznymi, rodzicami. Dostarczamy wiedzę o zdrowiu psychicznym i nowoczesnych technologiach. Prowadzimy badania naukowe na ogólnopolską skalę. Opracowujemy programy, materiały edukacyjne i kampanie społeczne. Stworzyliśmy FONOLANDIĘ - pierwszy w Polsce projekt edukacyjny o bezpiecznym korzystaniu z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych dla 5- i 6-latków i uczniów klas 1–3. Promujemy detox cyfrowy. Organizujemy Kolonie OFF-LINE, a dla rodzin i dorosłych wyjazdy bez telefonu i internetu. Rozwijamy, z ponad 4500 tyś szkół z całej Polski, program Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo: wspólnotę uczniów, rodziców i nauczycieli, dbających o balans między nowymi technologiami a realnymi więziami i dobrostanem. Z potrzeby właśnie tej społeczności wyrósł Kongres.
Jaka jest recepta na tworzenie takiego wydarzenia? Pierwszy Kongres organizowaliśmy zaraz po doświadczeniu pandemii Koronowirusa, gdy zaczęto mówić o coraz gorszej kondycji psychofizycznej dzieci i młodzieży. Również sytuacja polityczna wpływała mocno na polskie szkoły. Jednocześnie pandemia, przenosząca życie do wirtualnej rzeczywistości, nasiliła korzystanie z nowoczesnych technologii. To sprawiło, że potrzebowaliśmy inspirującej przestrzeni off-line do wymiany wiedzy i doświadczeń ogólnopolskiego środowiska. I tak zrodził się pomysł na dwudniowe sesje plenarne, wykłady, warsztaty, debaty, prezentacje książek, materiały edukacyjne, integrację. Postawiliśmy na inspirujących prelegentów i popularyzację nauki. Wychodzi na to, że ten pomył okazał się strzałem w dziesiątkę.
Kogo na Kongresie (https://kongressoc.pl/#prelegenci): spotkamy w tym roku? Zaprosiliśmy pasjonatów edukacji, praktyków pedagogiki, psychiatrii, psychologii, biologii, programów i standardów w pracy z dziećmi i młodzieżą. Usłyszymy min. psycholożkę i psychoterapeutkę dr Kozak, wybitnego pedagoga prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego, neurobiologa prof. UG dr Wojtka Glaca i dziennikarza Dariusza Bugalskiego, przedstawicielką Banku Gospodarstwa Krajowego – Annę Węgrzynowicz, Renatę Szredzińską – prezeskę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Anitą Geratowską – prezeskę Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego. Popołudnie wypełnią warsztaty z pedagożką i psychotraumatolożką dr Martą Sałapatą, psycholożką i nauczycielką dr Dykalską Dorotą, psycholożką i nauczycielką Izabelą Ogurek, pedagożką specjalną Pauliną Żabińską, socjologiem i psychologiem Maciejem Maraszkiewiczem, „porażkologiem” Jarosławem Łojewskim, pedagogiem Kamilem Stachowiakiem oraz nauczycielem i wykładowcą akademickim Łukaszem Gierkiem. Dr Halszka Witkowska, znana suicydolożka, poza wykładem, zaprezentuje najnowszą książkę „Niewysłuchani. O Śmierci samobójczej i tych którzy pozostali”. Dzień drugi otworzy Krystyna Janda – gość specjalny. A potem będzie nie mniej ciekawie. Usłyszymy psycholożki: dr Kamilę Stępień-Rejszel, Monikę Andrzejewską, Magdalenę Kornacką-Kowalewską i Karolinę Wysokińską, edukatora medialnego dr Grzegorza Stunżę oraz ekspertkę w zarządzaniu wiedzą i e-edukacji prof. UW dr hab. Marlenę Plebańską.
Zapraszamy na Kongres 18- 19 listopada do Gdyni. To wydarzenie, na którym warto być! Weź udziału stacjonarnie (koszt 800 zł) bądź wykup dostęp on-line (200 zł).
Zapisz się! https://kongressoc.pl/rejestracja/
Artykuł sponsorowany
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń