Konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności nauczyciela

Michał Kowalski
Data publikacji: 23 lutego 2022 r.
Poleć znajomemu
Konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności nauczyciela

Brak usprawiedliwienia nieobecności w pracy świadczy o poważnym naruszeniu obowiązków nauczyciela. Jednocześnie jest uchybieniem porządkowi pracy w szkole. Sprawdź, jakie konsekwencje wyciągnąć wobec nauczyciela za nieusprawiedliwioną nieobecność?

Zwolnienie dyscyplinarne nie wchodzi w grę

Przede wszystkim nauczyciel nie może być zwolniony dyscyplinarnie. Za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych nauczyciel odpowiada w trybie dyscyplinarnym. Wyłączono jednak możliwość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2009 r. I PK 137/08). Dyrektor nie może więc podjąć takiego kroku względem nauczyciela.

Tzw. zwolnienie dyscyplinarne jest możliwe tylko w odniesieniu do nauczyciela zatrudnionego w szkole:
  • publicznej innej niż samorządowa lub prowadzona przez ministra,
  • niepublicznej.

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy to przewinienie dyscyplinarne

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków służbowych nauczyciela przewidzianych w art. 6 Karty Nauczyciela. Jednocześnie świadczy o uchybieniu godności zawodu. Dlatego dyrektor może rozważyć zawiadomienie o takiej nieobecności rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli.

Alternatywą karą porządkowa

Istnieje też inne rozwiązanie. Zamiast kierować sprawę do rzecznika, dyrektor może sam ukarać nauczyciela karą porządkową upomnienia lub nagany.

Jeżeli nieusprawiedliwiona nieobecność polega na opuszczeniu pracy bez usprawiedliwienia, wówczas dyrektor może także wymierzyć nauczycielowi karę pieniężną w wysokości nieprzekraczającej jego dniówki.

Wymierzenie kary porządkowej powinno być jednak poprzedzone wysłuchaniem nauczyciela. Dlatego w przypadku, gdy nauczyciel nie powrócił do pracy, ukaranie porządkowe nie będzie możliwe. Wtedy zdecydowanie lepiej jest zawiadomić o zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego.

Pensję nauczyciela należy potrącić

Dni nieusprawiedliwionej nieobecności nie powinny być rozliczane. Innymi słowy, za te dni nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie. Dlatego należy potrącić takie dni z pensji nauczyciela należnej za kolejny miesiąc.

Takie potrącenie nie wymaga zgody nauczyciela.

Nauczyciel może stracić trzynastkę

Nieusprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy może wiązać się z utratą prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Chodzi o trzynastkę za rok, w którym ta nieobecność wystąpiła. Takie skutki wywoła jednak wyłącznie taka nieobecność, która trwała nieprzerwanie przez minimum 2 dni.

Przykład Nauczyciel nie usprawiedliwił nieobecności w piątek 11 grudnia 2021 r. a także w poniedziałek i we wtorek 14 i 15 grudnia 2021 r. Nieobecność ta trwała nieprzerwanie 2 a nie 3 dni. Dlatego nauczyciel nie straci prawa do trzynastki za 2021 r.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql