Odwołanie od oceny zachowania – jak rozpatrzeć

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 23 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Odwołanie od oceny zachowania – jak rozpatrzeć

Zdarza się, że rodzice ucznia składają odwołanie od rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Odwołanie może dotyczyć niezgodności z przepisami dotyczącymi trybu jej ustalenia. Które czynniki wchodzą w tryb ustalenia oceny zachowania? Czy można rozpatrywać tę ocenę wg zgodności ze statutem, czy jedynie wg zgodności z trybem opisanym w prawie wyższego rzędu?

Ważne przepisy i wewnątrzszkolne zasady oceniania

Zastrzeżenia rodziców dyrektor powinien rozpatrzyć w oparciu zarówno o wewnątrzszkolne zasady oceniania, jak i te wynikające z prawa powszechnego (art. 44n ust. 1 ustawy o systemie oświaty). Zgodnie z przywołanym przepisem uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.

Jak rozpatrzeć zastrzeżenia do oceny zachowania

Zastrzeżenia, o których mowa wyżej, zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć. Jeśli dyrektor szkoły stwierdzi, że nauczyciel ustalając roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, uczynił to niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, to powołuje komisję, która w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

Dyrektor musi zbadać sprawę, sprawdzając czy wychowawca klasy ustalił tę ocenę zgodnie z:

  • obowiązującymi w szkole zasadami,
  • zasadami określonymi w art. 44b ust. 4 ww. ustawy oraz § 11 rozporządzenia MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (oraz innymi przepisami ww. aktów prawnych.

Jest oczywiste, że przyjęte w szkole zasady nie mogą być sprzeczne z aktami wyższego rzędu.

Należy sprawdzić m.in.: czy roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania wychowawca ustalił po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia, czy wychowawca na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania oraz warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Trzeba również ustalić czy przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej wychowawca oddziału poinformował ucznia i jego rodziców o przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql