Termin wystawienia ocen śródrocznych – czy określają go przepisy

Bożena Winczewska
Data publikacji: 17 stycznia 2023 r.
Poleć znajomemu
Termin wystawienia ocen śródrocznych – czy określają go przepisy

Przepisy nie określają terminu przeprowadzania klasyfikacji śródrocznej w szkołach ani nie wskazują konkretnej daty ustalenia przez nauczycieli śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania. Terminy te powinny być określone w statucie szkoły. Jednak ostatecznym terminem na ustalenie ocen klasyfikacyjnych nie powinien być dzień zebrania rady pedagogiczna.

W statucie nie wskazuje się konkretnej daty wystawiania ocen śródrocznych

Uczeń podlega dwóm rodzajom klasyfikacji. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się

  • co najmniej raz w ciągu roku szkolnego,
  • w terminie określonym w statucie szkoły.

Najczęściej rok szkolny dzieli się na pierwsze i drugie półrocze, a w szkołach policealnych i w szkołach dla dorosłych na dwa semestry. Koniec pierwszego okresu czy semestru, nigdy nie ma konkretnej daty. Dużo zależy od terminu ferii zimowych ogłoszonych przez ministra (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego).

Zwykle koniec I okresu (semestru) zbiega się z rozpoczęciem ferii zimowych. Z tego powodu w statucie szkoły nie wskazuje się konkretnej daty wystawiania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych przez nauczycieli, lecz używa określeń „nie później niż na ……… dni przed zebraniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.

Dokładne terminy wystawiania ocen w danym roku szkolnym może wyznaczać dyrektor, ustalając na ten rok harmonogram (kalendarz) wystawianie ocen, z uwzględnieniem terminów ferii zimowych.

Ustalenie ocen – przed zebraniem rady pedagogicznej

Klasyfikacja śródroczna to okresowe podsumowanie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia. W rezultacie podsumowania ustalane są śródroczne oceny klasyfikacyjne przez nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia edukacyjne oraz śródroczne oceny klasyfikacyjne zachowania przez wychowawcę oddziału, po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia. Proces klasyfikacji powinien być przeprowadzony zgodnie z przepisami, na podstawie zasad oceniania wewnątrzszkolnego szczegółowo określonych w statucie szkoły.

Oceny nie powinny być ustalane w ostatniej chwili, w dniu, w którym odbywa się zebranie rady pedagogicznej. W razie zachorowania nauczyciel nie będzie mógł wystawić ocen, bo w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby pracownik ma obowiązek powstrzymywania się od jakichkolwiek czynności, które stanowią świadczenie pracy.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql