Czy organ prowadzący może ingerować w regulamin wycieczek

Bożena Winczewska
Data publikacji: 24 maja 2023 r.
Poleć znajomemu
Czy organ prowadzący może ingerować w regulamin wycieczek

Organ prowadzący ma prawo wglądu do regulaminu wycieczek oraz może zalecić dyrektorowi szkoły dokonanie w nim zmian. W trakcie kontroli w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa uczniów na wycieczkach może uznać, że zawarte w nim zapisy są niezgodne z prawem.

Nadzór nad działalnością szkoły – zadaniem organu prowadzącego

Do zadań organu należy w szczególności zapewnienie warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki (art. 10 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Organ prowadzący szkołę jest uprawniony do sprawowania nadzoru nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych (art. 57 ust. 1). W tym zakresie może on w szczególności kontrolować:

  1. prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem;
  2. przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
  3. przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły.
Organ prowadzący szkołę, podobnie jak organ nadzoru pedagogicznego, może badać warunki bezpieczeństwa i higieny nauki, wychowania i opieki.

Zakres nadzoru nad przestrzeganiem bezpieczeństwa w szkole określają liczne akty prawne, w tym m.in. rozporządzenie MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Organ prowadzący nadzoruje większość zagadnień uregulowanych w tym akcie prawnym, w tym także kwestie związane z ustalaniem liczby opiekunów oraz sposobu zorganizowania opieki przy organizacji zajęć, imprez i wycieczek poza terenem szkoły. 

Do wykonywania nadzoru przez organ prowadzący stosuje się odpowiednio przepisy art. 55 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4–6 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nimi osoby delegowane przez organ prowadzący, wykonujący czynności z zakresu nadzoru:

  • mają prawo wstępu do szkół,
  • przysługuje im prawo wglądu do prowadzonej przez szkołę dokumentacji, która jest istotna z punktu widzenia nadzoru sprawowanego przez organ prowadzący,
  • mogą wydawać dyrektorom szkół zalecenia wynikające z przeprowadzonych czynności.
Ponadto organ prowadzący szkołę, nieposiadający uprawnień do sprawowania nadzoru pedagogicznego, może występować w sprawach dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych z wnioskami do dyrektora szkoły i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Dyrektor, który otrzymał wniosek, jest obowiązany do udzielenia odpowiedzi w terminie 14 dni.

Prawidłowość i zgodność zapisów regulaminu z przepisami

Organ prowadzący szkołę, a w zakresie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej również organ sprawujący nadzór pedagogiczny, mogą ingerować w działalność szkoły wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie (art. 58 ustawy Prawo oświatowe). Wyznaczony przepisami zakres nadzoru organu prowadzącego nad działalnością szkoły uzasadnia dostęp do dokumentu regulującego organizację wycieczek.

Zachowanie odpowiednich norm bezpieczeństwa podczas działalności krajoznawczo-turystycznej prowadzonej w formie wycieczek wymaga od dyrektora zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczniom w sposób określony przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Regulamin wycieczek może być badany z punktu widzenia prawidłowości zapisów i ich zgodności z tymi przepisami.

Odpowiedzialność za zorganizowanie wycieczki ponosi dyrektor szkoły

Dla zapewnienia prawidłowej opieki nad uczniami biorącymi udział w wycieczce dyrektor szkoły powinien wyznaczyć kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły oraz może wyznaczyć opiekunem wycieczki osobę niebędącą pracownikiem pedagogicznym szkoły, jeśli cel i programu wycieczki na to pozwala.

Organ prowadzący nie może wydawać zaleceń, z których wynika, że czynność fakultatywna, pozostawiona do wyboru dyrektora (mogąca zachodzić lub nie) stała się obowiązkowa.
Bożena Winczewska

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql