Już na początku kwietnia szkoły muszą przekazać arkusze organizacyjne do konsultacji związkom zawodowym, a następnie do zatwierdzenia organowi prowadzącemu. Dlatego marzec to okres intensywnej pracy nad treścią arkusza organizacyjnego. Sprawdź, jak przygotować arkusz organizacji szkoły i przedszkola na rok szkolny 2025/2026.
Arkusz organizacyjny – czy zawsze jest obowiązkowy
Arkusz organizacji szkoły i przedszkola określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Jako taki jest obowiązkowym dokumentem w każdej szkole, przedszkolu i placówce publicznej. Obowiązek jego opracowania wynika z przepisu art. 110 Prawa oświatowego.
Inaczej jest jednak w szkołach i przedszkolach niepublicznych. Działają one na podstawie statutu, więc kwestię sporządzania arkusza organizacji może regulować ich statut (art. 172 Prawa oświatowego). Jeżeli statut nie zawiera żadnych regulacji w tym zakresie, wtedy taki arkusz nie jest wymagany. Innymi słowy, zarówno wprowadzenie, jak i treść arkusza organizacyjnego w szkole lub placówce niepublicznej, zależy od statutu.
Projekt arkusza organizacyjnego – jak rozpocząć prace
Przed rozpoczęciem prac nad arkuszem organizacyjnym dyrektor musi wziąć pod uwagę:
Z artykułu dowiesz się:
Pobierz przykładowy wzór arkusza organizacyjnego 2025/2026>>
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń