Niektóre podmioty publiczne mają obowiązek zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W tym zakresie mieści się również wyznaczenie koordynatora ds. dostępności. Sprawdź, czy obowiązek dotyczy również szkoły, przedszkola czy placówki samorządowej.
Nakazywanie określonych działań, żądanie udzielania informacji – organy prowadzące wielokrotnie podejmują działania mające na celu ingerowanie w sprawy szkoły i poczynania dyrektora. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze są to działania legalne. Poznaj 12 przypadków takich ingerencji i dowiedz się, kiedy jest ona dopuszczalna a kiedy nie powinna mieć miejsca.
Organ prowadzący ma pewne uprawnienia kontrolne w prowadzonych szkołach. Powstaje pytanie, czy uprawnienia te pozwalają na wgląd do dzienników lekcyjnych i innych zajęć, a także opinii i orzeczeń z poradni psychologiczno-pedagogicznej. W praktyce bowiem organy prowadzące często żądają takiego wglądu. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest ingerencja organu prowadzącego w sprawy kadrowe szkoły Na tej podstawie organ prowadzący mógłby sugerować redukcję etatów niektórych nauczycieli np. pedagogów szkolnych. Sprawdź, czy organ prowadzący może mieć wgląd w dokumentację nauczania i na tej podstawie ingerować w sprawy kadrowe szkoły.
W praktyce niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której organ prowadzący wręcz nakazuje dyrektorowi aneksowanie już zatwierdzonego arkusza organizacyjnego lub przedstawia w związku z tym wytyczne. Czy dyrektor musi zastosować się do takich poleceń? Sprawdź, jak zareagować w takim przypadku.
Uzupełnienie etatu jest specyficzną instytucją prawną polegającą na tym, że nauczyciel pozostający formalnie w stosunku pracy w jednej szkole świadczy pracę na rzecz dwóch szkół. Sprawdź, czy to oznacza dzielenie wszystkich kosztów pracowniczych na dwoje?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone