Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Archiwalny Jak założyć przedszkole niepubliczne

Pytanie: Jak wyglądają procedury przy zakładaniu przedszkola niepublicznego? Jakie obowiązki ma osoba zakładająca takie przedszkole, a jakie organ prowadzący?

Archiwalny Kto może zastąpić nauczyciela oddziału zerowego w wakacje

Pytanie: Dyżur wakacyjny w oddziale zerowym (szkoła podstawowa) ma trwać nieprzerwanie przez okres dwóch tygodni sierpnia. W szkole zatrudniona jest jedna nauczycielka oddziału zerowego, która nie korzystała do tej pory z urlopu wypoczynkowego. Przysługujący jej urlop chce wykorzystać w wakacje. Jak zapewnić opiekę dzieciom zerówkowym? Czy można zlecić dyżur nauczycielom klas I–III?

Archiwalny Łączenie oddziału 5- i 6-latków od nowego roku szkolnego

Pytanie: Czy w roku szkolnym 2016/2017 ze względu na zmiany w organizacji przedszkola, można łączyć w jeden oddział dzieci 6-letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania do szkoły i dzieci 5-letnie nierealizujące powyższego obowiązku? W przedszkolu jest 24 zapisanych 5- i 6-latków, a 3-, 4-latków – 10?

Archiwalny Dziecko 5-letnie w oddziale przedszkolnym – od 1 września 2016 r.

Pytanie: W szkole funkcjonuje zerówka dla dzieci 6-letnich. Mama 5-latka wyraża chęć, żeby dziecko nie chodziło do przedszkola, tylko do szkolnej zerówki. W zeszłym roku były oddziały łączone – czy w tym roku, ze względu na planowaną zmianę w podstawie, można łączyć oddziały? Czy wymagana jest jakaś opinia czy tylko deklaracja rodziców?

Archiwalny Powierzenie funkcji dyrektora przedszkola na okres krótszy niż 5 lat

Pytanie: Czy powierzenie funkcji dyrektora przedszkola może być na okres krótszy niż 5 lat? Poprzedni dyrektor przedszkola pełnił swoją funkcję przez okres krótszy niż rok. Kolejny dyrektor ma uzupełnić ten okres do 5 lat, będzie więc pełnił swoją funkcję ok. 4 lat. Czy tak jest prawidłowo?

Archiwalny Organizowanie oddziałów przedszkolnych dla 6-latków po zmianach przepisów

Pytanie: W samorządowym przedszkolu dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne zgodnie z art. 20w ust. 2 ustawy o systemie oświaty, w roku 2016/2017 zostanie utworzony oddział rocznego przygotowania przedszkolnego. Czy organ prowadzący, chcąc zachować jak najwięcej miejsc w przedszkolu dla dzieci 3–5-letnich, będzie mógł odstąpić od naboru dzieci 6-letnich – miałoby się to odbyć w ten sposób, że w każdym przedszkolu ustalając organizację przedszkoli na rok szkolny 2016/2017, określi taką liczbę oddziałów rocznego przygotowania przedszkolnego, aby zapewnić odpowiednią liczbę miejsc tylko dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne?

Archiwalny Kontynuowanie obowiązkowego wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2016/2017

Pytanie: Czy w związku z tym, że na podstawie art. 20w ust. 2 ustawy o systemie oświaty dzieci przyjęte do przedszkola mają prawo kontynuować wychowanie przedszkolne w tym przedszkolu w kolejnym roku szkolnym, gmina ma obowiązek utworzenia od 1 września 2016 r. w tym przedszkolu oddziału obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich, które jako 5-latki przyjęte zostały do przedszkola 1 września 2015 r.?

Archiwalny Nauczyciele języka obcego w przedszkolu niepublicznym muszą posiadać kwalifikacje

Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym o profilu dwujęzycznym, opiekę nad dziećmi pół dnia może sprawować osoba po Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, a drugą połowę pedagog ze specjalizacją edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna? Czy może pedagog ze wspomnianą specjalizacją powinien być obecny przez cały dzień?

Archiwalny 7 danych osobowych, które nie podlegają rejestracji w GIODO

Nie wszystkie dane osobowe zebrane w przedszkolu należy zgłosić do GIODO. Rejestracji nie podlegają m.in. dane dzieci, rodziców i opiekunów prawnych; dane pracowników i kandydatów do pracy w przedszkolu; dane osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych oraz dane osób zrzeszonych w placówce.

Archiwalny Zajęcia z języka obcego w grupach młodszych - wymagana zgoda organu prowadzącego

Od września 2015 roku dyrektor musi zorganizować zajęcia z języka obcego dla oddziałów, w których dzieci odbywają roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. W innych grupach zajęcia te nie są obligatoryjne, jednak gdy dyrektor chce je przeprowadzać musi uzyskać zgodę organu prowadzącego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty