Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Archiwalny 7 danych osobowych, które nie podlegają rejestracji w GIODO

Nie wszystkie dane osobowe zebrane w przedszkolu należy zgłosić do GIODO. Rejestracji nie podlegają m.in. dane dzieci, rodziców i opiekunów prawnych; dane pracowników i kandydatów do pracy w przedszkolu; dane osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych oraz dane osób zrzeszonych w placówce.

Archiwalny Zajęcia z języka obcego w grupach młodszych - wymagana zgoda organu prowadzącego

Od września 2015 roku dyrektor musi zorganizować zajęcia z języka obcego dla oddziałów, w których dzieci odbywają roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. W innych grupach zajęcia te nie są obligatoryjne, jednak gdy dyrektor chce je przeprowadzać musi uzyskać zgodę organu prowadzącego.

Archiwalny Kontrola w zakresie prawidłowości organizacji oddziału przedszkolnego

Pytanie: Rodzic dziecka uczęszczającego do oddziału przedszkolnego często zgłasza różne uwagi krytyczne do organizacji tego oddziału (np. dzieci w różnym wieku, liczba dzieci w grupie powinna być pomniejszona z uwagi na „przerośnięte” dzieci, program napisał nauczyciel, itp.). Nie przekonują go wyjaśnienia dyrektora. Spodziewam się, że złoży skargę do kuratorium. Jakich dokumentów mogą wymagać wizytatorzy, jeśli będą badać skargę? Jakie zapisy powinny być zawarte w statucie szkoły w zakresie organizacji oddziału przedszkolnego w szkole niepublicznej? W naszej szkole (niepubliczna) istnieje tylko tzw. "zerówka" - jakie dokumenty powinniśmy mieć, by nie zaskoczyła nas wizytator.

Archiwalny 3 rodzaje urlopów z których może skorzystać nauczyciel wyjeżdżający do sanatorium

Nauczyciel nie musi otrzymać zwolnienia od pracy na wyjazd do sanatorium. Może jednak na ten czas skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub urlopu dla poratowania zdrowia. Jeśli nie może skorzystać z tych urlopów dyrektor nie musi się zgodzić na udzielenie mu urlopu bezpłatnego.

Archiwalny Zmiany organizacyjne w trakcie roku - wymagany aneks do arkusza

W trakcie roku szkolnego możliwe jest m.in. zatrudnienie w przedszkolu dodatkowych osób i zwiększenie godzin pracy specjalistów. Warunkiem do przeprowadzenia zmian jest zaopiniowanie aneksu do arkusza organizacji przez radę pedagogiczną i zatwierdzenie go przez organ prowadzący.

Archiwalny Przedszkole i gimnazjum w zespole szkół po przekształceniu oddziału przedszkolnego

Pytanie: Czy po przekształceniu oddziału przedszkolnego w przedszkola z dniem 1 września 2016 r. placówka ta będzie mogła wchodzić w skład zespołu szkół wraz ze szkołą podstawową i gimnazjum, w tym gimnazjum dla dorosłych, które obecnie tworzą zespół?

Archiwalny Dyżury wakacyjne w przedszkolu - zasady ustalania

Pytanie: W okresie wakacji, w przedszkolach publicznych powinny być ustalone tzw. dyżury wakacyjne, czyli okresy w których jedno z przedszkoli będzie przyjmowało dzieci z terenu gminy, dla których ich rodzicom nie uda się zapewnić opieki w tym okresie. Czy wszystkie przedszkola z terenu danej gminy muszą przez część wakacji pełnić dyżur? Czy trzeba zebrać informację o zapotrzebowaniu na takich dyżur - jeśli tak to jak i kiedy? Czy obowiązek prowadzenia dyżuru powinien być nałożony zarządzeniem wójta?

Archiwalny Obowiązkowy język obcy w przedszkolu - wymiar zajęć

Pytanie: W jakim wymiarze godzin należy realizować obowiązkowy język angielski w oddziałach przedszkolnych dla 5 - 6-latków?

Archiwalny Język obcy w przedszkolu - komu powierzyć prowadzenie zajęć

Od 1 września 2015 r. dyrektor przedszkola będzie musiał zorganizować nauczanie języka obcego dzieciom pięcioletnim w ramach podstawy programowej. Przez 5 lat wymagania kwalifikacyjne do nauczania języków obcych są łagodniejsze, ale może zdarzyć się tak, że obecnie zatrudnieni nauczyciele nie mają udokumentowanej nawet podstawowej znajomości danego języka. Sprawdź, co zrobić , gdy w przedszkolu nie ma osoby, która będzie mogła prowadzić zajęcia z języka obcego.

Archiwalny Wydłużenie etapu edukacyjnego dla dziecka z oddziału przedszkolnego

Pytanie: Czy dla dziecka urodzonego w 2007 roku z oddziału przedszkolnego specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym można wydłużyć etap edukacyjny?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty